Yaşam

Yumurta Akı Maskesi İle Farklı Bir Güzellik Kazanın

Evde yapabileceğiniz maske tarifleri içerisinde yer alan yumurta akı maskesi, cildinize farklı bir güzellik katacaktır.

Yumurta akı maskesini herkes evde uygulayabilir. Kolay bulunabilir herkesin evinde olan bu malzeme cilt bakımı için kullanılan bir maskedir. Yumurtanın cildinize ve saçlarınıza birçok yararı vardır bunlar için bir sürü maskeler mevcuttur. Sizlere ayrıntılı bir şekilde yumurta akının faydalarını ve nasıl maske yapıldığını anlatacağız.

Yumurta akı sayesinde yağlı olan cildinizin nem dengesini sağlarsınız. Cildinizin gergin ve pürüzsüz bir görüntüye kavuşmasını sağlamaktadır. İçeriğinde fazlaca protein olması cildinize yarar sağlayacaktır. Eğer kuru bir cilt yapınız varsa yumurta akı maskesini kullandıktan sonra mutlaka bir nemlendiriciyle destekleyin.

Yumurta Akı Maskesi Nasıl Yapılır
Yumurta Akı Maskesi Nasıl Yapılır?

Yumurta akı maskesiyle cildinize nasıl bir bakım sağlarsınız, hangi türden maskeler vardır bu sorulara cevaplar bulacaksınız. Maskeyi kullananlar tarafından yüzdeki gerginlik ve sıkılaşma hissedilir ve cilt bakımınızı sağlayabilirsiniz.

Yumurta Akı Maskesi Sivilce İçin Kullanımı
Yumurta Akı Maskesi Sivilce İçin Kullanımı


Yumurta Akı Maskesi Sivilce İçin Kullanımı

Yumurta akının içerisinde bulunan Albumin maddesi sayesinde cildinizdeki sivilce ve akne oluşumlarının önüne geçilir. Protein sayesinde cildinizin yağ dengesi korunur ve sivilceler yok olur.

 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı limon suyu
 • 1 tane yumurta

Tüm malzemeyi bir cam kase içerisinde tahta kaşık ile karıştırın. Yüzünüzü yıkayıp iyice kuruladıktan sonra maskeyi cildinize uygulayın. Göz ve dudak bölgenizi korumak için oralara bant yapıştırabilirsiniz. 15 dakika cildinizde kuruduktan sonra bantları çıkarabilirsiniz. Sivilceli bölgeye daha yoğun şekilde uygulama yapın. Cildinizin yağ dengesini sağlayacağı için bu maske sonrasında kuruluk oluşursa bir nemlendirici sürmenizi öneririz.

Yumurta Akı Maskesi İle Cilt Beyazlatma
Yumurta Akı Maskesi İle Cilt Beyazlatma

Yumurta Akı Maskesi İle Cilt Beyazlatma

Cildinizde siyah noktalar, sivilce izleri, kırışıklıklar, güneş lekeleri olmak üzere cilt tonunuzda farklılıklar olabilir ve cildinizde lekeler oluşabilir. Evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz beyazlatıcı maskeyle cildiniz sıkılaşacak ve renk tonunuz açılacak.

 • Yarım yemek kaşığı bal
 • Yarım yemek kaşığı limon suyu
 • 1 yumurtanın beyazı

Bu malzemelerin hepsini derin cam bir kasenin içine koyun ve köpürene kadar karıştırın. Yüzünüzü yıkayın ve kurulayın. Bir fırça yardımıyla nazik hareketlerle gözlerinize dikkat ederek maskeyi cildinize sürün.  Maskeyi yarım saat cildinizde beklettikten sonra lavabo içerisinde yıkayın, yumuşak bir havluyla cildinizi kurulayın. Daha sonra soğuk suyu yüzünüze çarparak şok etkisi yapın ve kurulayın. Bu işlem sonucunda cildinize nemlendirici bir krem veya badem yağı sürebilirsiniz. Yüzünüz beyazlatmak için pratik olan bu yöntem oldukça basit bir uygulama sayesinde size fayda sağlayacaktır.

Yumurta Akı Maskesi Yaparak Siyah Noktalardan Kurtulun
Yumurta Akı Maskesi Yaparak Siyah Noktalardan Kurtulun

Yumurta Akı Maskesi Yaparak Siyah Noktalardan Kurtulun

Evinizde siyah nokta temizliği için doğal yöntemlerle kolay bir şekilde yumurta akı sayesinde cildinizdeki gözeneklerden, yağlardan, kirlerden arının. Hem ekonomik hem de etkili olan bu maskeyle siyah noktalardan kurtulun. İçerisinde bulunan protein maddesi sayesinde cildinizi sıkılaştırın.  Bu maskeyi duştan sonra yapmanızı öneririz.

 • 1 adet yumurta akı
 • 1 yemek kaşığı toz şeker
 • 1 tane ince bir kat peçete

Yumurta akı bir kasede iyice çırpılır ve şekerle karıştırılır. Bir fırça yardımıyla siyah nokta olan bölgeye baskı yapılarak sürün. Sonra ince kat peçeteyi üzerine yapıştırın. Peçetenin üstünden bir daha karışımla geçelim. Maske 10 dakikada kuruduktan sonra maskeyi yavaş yavaş çıkarın ve yüzünüzü ılık su yardımıyla yıkayın. Cildinize nemlendirici sürün. Bu maskeyi her hafta uygularsanız etkili bir sonuç alırsınız.

Yumurta Akı Maskesi İle Gözenek Sıkıştırma
Yumurta Akı Maskesi İle Gözenek Sıkıştırma

Yumurta Akı Maskesi İle Gözenek Sıkıştırma

Cildimizdeki gözenekler cildimizi dış etkenlerde korumaktadır. Cildinizde gözenekler genişlemeye başlarsa cilt problemleri de beraberinde gelmektedir. Cildinizde rahatsızlıklar yaşamamanız için gözeneklerinizin sıkılaşması gereklidir. Bunun için birçok cilt bakım ürünü kullanmışsınızdır.  Ama yumurta akı sayesinde içerisinde bulunan proteinle birlikte gözenekleriniz istediğiniz gibi olacaktır. Hafta da 2 sefer yumurta akını cildinize maske yaparsanız cilt gözenekleriniz sıkılaşmaya başlar.

Diğer bir tarifimiz ise bir adet yumurta akına birkaç damla limon suyu sıkarsanız bu iki malzemeyi güzelce çırpın. Yıkadığınız yüzünüze bu karışımı sürün. Kuruyan maskeniz biraz beklettikten sonra yüzünüzü iyice yıkayın. Daha sonra cilt tipinize uygun bir nemlendirici sürün cildiniz sıkılaşsın ve sivilcelerden kurtulun.

1 yemek kaşığı sirke, 2 yumurta akı, yarım limon suyunu cam bir karıştırma kabında iyice karıştırıyoruz. Daha sonra cildinize sürdüğünüz bu maskeyi 15 dakika beklettikten sonra ılık su yardımıyla yıkıyoruz. Yumurta akı yağlı ciltleri bile kuruttuğu için cildinizde herhangi bir kuruluk yaşamak istemiyorsanız sizin cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanın.

Yumurta Akı Maskesi İle Kırışıklık Giderme
Yumurta Akı Maskesi İle Kırışıklık Giderme

Yumurta Akı Maskesi İle Kırışıklık Giderme

Birçok tarifte kullanılan yumurta akının ciltler için faydası çoktur. Birçok sorunu çözen yumurta akı sivilcelere, siyah noktalara, kırışıklıklara iyi gelmektedir. Kullandığınız birçok kimyasal ürünler yerine sizde yumurta akını deneyin kolayca hazırlayabileceğiniz bu maskeye cildinizi güzelleştirmesi için izin verin.

 • 1 adet yumurta akı
 • 1 çay kaşığı inceltilmiş tuz

Bu malzemeleri birbirine iyice yedirdikten sonra cildinize sürün. 15 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkayın. Daha sonra yumuşak bir havluyla cildinizi kurulayın. Haftada bir sürdüğünüz takdirde cildinize iyi geldiğini, bir zaman sonra cildinizin hava aldığını ve gergin gözüktüğünü sizde görebilirsiniz.

Yumurta Akı ve Kahve Maskesi
Yumurta Akı ve Kahve Maskesi

Yumurta Akı ve Kahve Maskesi

Yumurtanın içerisinde bulunan albümin maddesi kırışıklık gidericidir. Türk kahvesiyle birleştiğinde de yumurta akı kırışıklık görünümünü azaltır, ciltte oksijenlenmeyi arttırarak kan dolaşımını hızlandırır. Bu maskeyi evinizde kolaylıkla uygulayabilirsiniz

 • 1 adet yumurta
 • 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi

Kahve ve yumurtayı çok iyi şekilde çırpın birbirine özleşsin. Maskeyi cildinize çene kısmından başlayarak alın bölgesine kadar aşağıdan yukarıya doğru sürerek temiz cildinize uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra cildinizi soğuk suyla yıkayın ve kurulayın. Hafta da 1 kez bu maskeyi düzenli olarak yapabilirsiniz.

Yumurta Akının Cilde Faydaları

Yumurta akının cilde oldukça faydası vardır. Hadi gelin hep birlikte yumurta akının faydalarını sizlere sağladıklarını öğrenelim

 • Siyah noktalarınızın kaybolmasına yardımcı olur
 • Akne ve sivilce oluşmasını önler
 • Yumurta akı gözeneklerinizi sıkılaştırır ve cildin hava almasını sağlar
 • Cildinizde derinlemesine bir temizlik sağlar
 • Cilt tonunuzu iyileştirir
 • Cildinize daha genç bir görünüm kazandırır
 • Cildinizdeki yağ oranını dengeler
 • Yumurta akı cildinize parlaklık kazandırır ve gergin bir görüntüye kavuşturur
 • Cildinizi onarır lekelerden kurtulmanıza yardımcı olur
Yumurta Akı Maskesi Suna Dumankaya
Yumurta Akı Maskesi Suna Dumankaya

Yumurta Akı Maskesi Suna Dumankaya

Güzellik uzmanı Suna Dumankaya tarifi olan yumurta akı maskesi

 • 1 adet yumurta akı
 • Yarım elma
 • 1 çay kaşığı pudra şekeri

Cildinizde kuruluk yaşamaktaysanız, cilt bölgenizde pullanmalar yaşıyorsanız bu tarif sizin içi uygundur. Elmayı rendeleyerek bu malzemeleri birbirine karıştırın. Tahta kaşıkla karıştırmanızda yarar var. Yarım saat beklettiğiniz bu maskeyi ılık suyla yıkayın ve daha sonra yumuşak havluyla yüzünüzü kurulayın. Haftada 1-2 kez yapmanız yeterli olacaktır.

Yumurta Akı Maskesi Şems Aslan
Yumurta Akı Maskesi Şems Aslan


Yumurta Akı Maskesi Şems Aslan

 • Yarım yumurta akı
 • 1 çay kaşığı elma suyu
 • 1 çay kaşığı lahana suyu
 • 1 çay kaşığı süt

Malzemeler derin bir kase içine konulur ve karıştırılır. Temiz olan cildinize karışım temiz açılmış bir gazlı beze sürülerek cilde örtülür. 20 dakika bekledikten sonra çıkarılır ve yüz yıkanır. Hafta da 1 kez uygulayın düzenli olduğu taktirde sivilcelerinizden ve lekelerinden kurtulun.

Yumurta Akı Maskesi Kullananlar

 • Yumurta akı maskesini kullananlar yüzlerini bol suyla iyice yıkamalıdırlar. Cildinizdeki gözeneklerin kalıntılar sayesinde tıkanmaması için iyice yıkanmalıdır.
 • Yumurta akı maskesini ilk önce küçük bir yerde deneyin bunu alerjiniz olup olmadığını ölçmek için uygulayın. Bir sıkıntınız yoksa maskeyi rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Limon, portakal gibi asidik maddeler tahriş edebileceğinden cildinize bu karışımlarla yaptığınız maskeyi haftada bir uygulayın.
 • Açık yara üstüne bu maskeyi uygulamayın.
 • Yumurta jelimse bir yapıda olduğundan içerisine eklediğiniz tüm maddeleri iyice karıştırın
 • Yağlanma karşıtı olan bu maskeyi kullandıktan sonra cildinizi mutlaka cilt yapınıza uygun bir nemlendirici krem kullanın.
 • Yumurta akı sayesinde vücudunuza B vitamini takviyesi temin edilecektir.

Yumurta akı maskemiz konusun da sizlere oldukça yarar sağlayacak tarifler seçmiş bulunmaktayım. Yumurta akı hakkında size sağlayacağı yararları bu yazımda anlattım. Sizlerde hangi maskeyi denediyseniz ve etkili sonuç aldıysanız yorum yaparak bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu