Yaşam

Yağlı Ciltlere Özel Bakım Önerileri Ve Etkili Maske Tarifleri

Genç yaşlarda en çok görülen cilt tiplerinden biri olan yağlı ciltler, cildin kendi yapısı yağlı olduğundan, beslenme şeklinden, mevsimsel etkilerden ve hatta kullanılan ürünlerden dolayı olabilen cilt tipidir. Yağlı bir cilde sahipseniz, sivilce ve akneler de beraberinde gelecektir. Ayrıca gözenekler genişler ve siyah nokta oluşumu da artar.

Cildinizin yağlı olup olmadığını anlamak için yıkadıktan sonra kısa bir süre içinde yağlanıp yağlanmadığına bakabilirsiniz. Nemlendirici bile kullanmadan ciltte yağlanma oluşuyorsa, yağlı bir cildiniz var demektir. Nemli ortamlarda ya da sıcak havada, sadece yüzünüzde belli bir bölgede oluşan yağlanma varsa, bu karma cilt anlamına gelir.

Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Temizlenmeli
Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Temizlenmeli

Yağlı Ciltler İçin Doğru Bilinen Bazı Yanlışlar

Cildimi nemlendirmeye ihtiyacım yok, zaten yağlı: Cildi yağlı diye nemlendirici krem kullanmayan insanlara şahit olmuşsunuzdur. Bu halk arasında yaygın bir bakış açısıdır. Ancak durum sanıldığı gibi değildir. Yağlı bir cilde sahipseniz, nemlendirici kullanmamak yağ oranını daha da çok arttıracaktır. Bu nedenle yağlı ciltler için uygun bir nemlendirici kullanabilirsiniz.

Alkol oranı yüksek tonikler cildimdeki yağlanmayı önler: Bu durum da sanılanın aksine yanlış bir kanıdır. Alkollü tonikler, ciltteki yağı daha fazla emdiği için, yağ hücrelerini harekete geçirecek, bu da yağlanmayı beraberinde getirecektir. Ayrıca, bu tonikler cildi doğal yağlarından da mahrum ederler. Bu nedenle, alkol oranı yüksek tonikler yerine, yağlı cilt tipine uygun tonikler seçilmelidir.

Cildimin yağlanmasının nedeni cildimin kirli olmasıdır: sanılanın aksine cildimizin kirli olması yağlanmaya etken değildir. Bu nedenle sık sık, hatta ihtiyaç olan yağlardan da arınacak kadar sabunla yüzünüzü yıkamak, cildin yağını azaltarak kurumasına yol açar.

Yağlı Ciltlerin Temizliği Nasıl Olmalıdır?

  • Yüzünüzü bol ve ılık suyla yıkayın.
  • Her sabah ve akşam, yüzünüzü tonik ya da bir temizleyiciyle temizleyin. Yağlı ciltler için yüz temizliği çok önemlidir.
  • Cildinize uygun bir nemlendirici temin edin ve düzenli kullanın.
  • Arada bir lavanta ve papatya yağlarıyla cildinize masaj yapın.
  • Düzenli olarak kil maskesi yapın. Kil, ciltteki yağ oranını dengeler. Kile ılık su ekleyerek kremsi bir hal almasını sağlayın ve cildinize masaj yaparak sürün. Kuruduktan sonra 15 dakika bekleyin ve soyun. Her hafta düzenli olarak yapabilirsiniz.

Yağlı Bir Cilde Sahipseniz Beslenmenizde Dikkat Edeceğiniz Hususlar

Bol su içerek cildinizin yağ oranını dengeleyebilirsiniz. Genel olarak sıvı tüketiminizi de arttırabilirsiniz. Yağlı bir cildiniz varsa lifli gıdalar (tahıllar, yulaf, kayısı, portakal, baklagiller vs.) tercih etmelisiniz. Salatalığı çokça tüketebilirsiniz. Omega-3 bakımından zengin besinleri yemelisiniz.

Ayrıca yağlı bir cildiniz varsa, aşırı yağlı ve tuzlu beslenmeyin. Katkılı şekerlerden uzak durun. Unlu gıdaları fazla tüketmemeye çalışın.

Yağlı Ciltlerin Avantajları

Yağlı ciltlerde oluşan sorunların yanı sıra avantajlı durumları da vardır. Diğer ciltlere göre daha az bakım ister. Yüzde doğal bir parlaklık oluşturur. Dış etkenlere karşı diğer cilt tiplerine göre yağlı ciltler daha dayanıklıdır. Yüzdeki kırışıklıkları kamufle eder. Bronzlaşma süresini kısaltır. Diğer cilt tiplerine göre yağlı ciltler daha geç yaşlanır.

Yağlı Ciltlere Uygun Doğal Maskeler
Yağlı Ciltlere Uygun Doğal Maskeler

Yağlı Ciltlere Uygun Doğal Maskeler

Cilt Sıkılaştırmak İçin Maske:
Malzemeler:
Bir yumurtanın akı ve yarım limon suyu.

Yumurtanın akını iyice çırpın. Limon suyuyla karıştırın. Karışımı yüzünüze sürüp 15 dakika bekleyin. Daha sonra bol ılık suyla yüzünüzü yıkayın. Yüzünüzün fazla yağını alan bu maske, cildinizi gerginleştirerek sıkılaşmasını sağlar. Haftada bir kez yapmanız yeterli olacaktır.

Yüzdeki Fazla Yağı Azaltan Maske:
Malzemeler:
Rendelenmiş elma, yoğurt ve limon suyu.

Üç malzemeyi de kıvam alana kadar karıştırın. Yüzünüze sürün ve 15 dakika kadar bekleyin. Daha sonra soğuk suyla yüzünüzü durulayın. Fazla yağın yüzünüzden gittiğini hissedeceksiniz. Haftada birkaç kez yapabilirsiniz.

Çil Maskesi:
Malzemeler:
Salatalık ve limon suyu.

Yeteri miktarda salatalık ve limon suyunu karıştırın. Bir pamuk yardımıyla yüzünüze sürerek emmesini sağlayın. İyice kuruduktan sonra ılık suyla yüzünüzü durulayın. Yağlı ciltlerdeki çillerin ve güneş lekelerinin giderilmesi için kullanılan bu maskeyi, her gün düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

Yağlı Ciltler İçin Karbonat Maskesi:
Malzemeler:
1 çay kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı yoğurt ve birkaç damla limon suyu

Tüm malzemeleri karıştırın. Cildinize güzelce masaj yaparak sürün. 10-15 dakika kurumasını bekleyin. Ilık suyla yüzünüzü durulayın. Haftada bir bu maskeyi uygulayın.

Siyah Noktalar İçin Peeling Maske:
Malzemeler:
1 yemek kaşığı yoğurt, 1 tatlı kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı şeker

Tüm malzemeleri karıştırın. Cildinize masaj yaparak sürün. 15 dakika bekleyin ve sonra cildinizi durulayın. Bu maskeyi haftada bir kez cildinize uygulayabilirsiniz.

Cildinize uyguladığınız bu maskelerden sonra yüzünüzü bir tonikle temizlemeyi ve nemlendiricinizi sürmeyi unutmayın. Sağlıklı günler dileriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu