Yaşam

Yağlı Ciltler İçin Tonik Önerileri: Tüm Farklı Ciltlere Özel

Hem yağlı cilde hem de farklı cilt tiplerine sahip olanlar için özenle hazırladığımız tonik önerileri, size kolaylık sağlayacak.

Yağlı cilt yapısı nem dengesindeki istikrarsızlıklardan kaynaklanan ve cildin fazla sebum yani yağ hücresi üretmesine neden olması ile birçok cilt sorununa neden olan bir durumdur. Fazla sebum cildin aşırı parlaması, genişlemiş ve belirgin gözenekler, siyah nokta, yağ filamenti, sivilce, skar ve leke gibi birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Bu gibi cilt sorunları ile karşılaşmamak için fazla sebuma hemen dur demek gerekiyor ve bunun da tek yolu düzenli ve doğru bir cilt bakımı.

Yağlı cilt tipine sahip insanların en çok yaptığı hata fazla sebumun nem olduğunu zannetmesidir. Cildiniz ne kadar yağlı olursa olsun bu nemli olduğu anlamına gelmez ve cildin nemsiz kalması fazla sebum üretilmesinin ana nedenlerinden biridir. Bu sebeple cilt tipinize uygun bir tonik ile hem cilt sorunlarınızdan kurtulabilir hem de cildinizin nem oranını dengede tutarak fazla sebumdan kurtulabilirsiniz. Sizde  yağlı cilde sahip olan ve cilt bakım rutinine tonik eklemek isteyen kişilerden biri iseniz önerilerimiz geliyor.

Yağlı Ciltler İçin Tonik Önerileri

Günlük cilt bakım rutininin olmaz olmaz adımlarından biri toniktir. Cilt tipinize uygun bir temizleyici ile yıkamış olduğunuz yüzünüzü kalan son artıklardan kurtarırken bir taraftan da gözeneklerin sıklaşmasına katkı sağlayan tonik, cilt bakımının atlanılmaması gereken bir adımdır.

Akneli ve Siyah Noktalı Ciltler İçin Tonik
Akneli ve Siyah Noktalı Ciltler İçin Tonik

Akneli ve Siyah Noktalı Ciltler İçin Tonik

Yağlı ciltlerin en çok karşılaştığı cilt sorunu maalesef ki sivilce ve siyah  noktalardır. Cilt yüzeyindeki fazla sebumun gözeneklerde birikerek tıkanmaları sonucu siyah nokta ve sivilceler oluşur. Bu konuda ilk önerimiz asla siyah nokta ve sivilceleri sıkmamanızdır. Zira beraberinde leke, skar ve genişlemiş gözenekler ile de mücadele etmeniz gerekebilir. Gelelim bu cilt sorunu için önerdiğimiz toniğe. La Rocha Posay Effactlar serisi sivilceli ciltlerin kurtarıcısı olan bir seri.

Bu serinin toniği içeriğindeki LHA ve sitrik asit sayesinde cilt yüzeyinde mikro düzeyde soymalar ile cilt sorunları ile savaşırken gözeneklerin derinlenmesine temizlenerek tıkanmasını önlüyor. Cilt dokusunun derinlemesine temizlenmesini ve yenilenmesini sağlayan bu tonik sivilceli ve siyah noktalı ciltler için günlük bakım rutinin harika bir parçası olabilir. Sabah ve akşam yüzünüzü cilt tipinize uygun bir temizleyici ile yıkadıktan sonra kullanacağız bu toniği sivilceli bölgelere uygularken tampon hareketler ile kullanmaya özen gösterin.

Geniş Gözenekli Ciltler İçin Tonik
Geniş Gözenekli Ciltler İçin Tonik

Geniş Gözenekli Ciltler İçin Tonik

Yağlı ciltlerin en fazla karşılaştığı problemlerden biri de genişlemiş gözenekler. Gözenek sayısı ve gözeneklerin büyüklüğü maalesef ki genetiktir. Gözenekler aynı balonlar gibidir içerisinde hava az da çok da olsa balon aynı balondur.

Ama bu durum görüntüleri azaltamayacağınız anlamına gelmektedir. Balonların içindeki havaları alarak görüntüsünü küçültebilirsiniz. Gözeneklerin geniş gözükmesine neden olan en büyük etkenlerden bir tanesi fazla sebumdur. Bu sebeple doğru ve düzenli bir cilt bakımı ile gözenek problemini büyük oranda azaltabilirsiniz. Ducray Keracnly Lotion gözenek sorunları olan kişilerin cilt bakımında yardımına koşan bir tonik. İçeriğindeki glikolik asit, salisilik asit ve hamamelis ekstresi ile özellikle gözenekler ile mücadele ederken ihtiyacınız olan tüm savaşçı maddeleri sahip.

Ayrıca cildi asitlere alışkın olmayan kişilerin de asit kullanımında başlangıç için ideal olan bu ürün ile cildinizi asitlere alıştırabilirsiniz. Kullandığınız süre boyunca cildinizin yağ dengesini sağlayarak gözeneklerinizi sıkılaştıracak olan tonik sabah ve akşam yüzünüzü cilt tipinize uygun olan temizleyici ile yıkadıktan sonra kullanmanız için uygundur. Ayrıca asit içeren ürünler kullanırken güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyin.

Lekeli Ciltler İçin Tonik
Lekeli Ciltler İçin Tonik

Lekeli Ciltler İçin Tonik

Yağlı ciltler bakımı düzenli yapılmadığı takdirde sivilce oluşumuna en yatkın olan cilt tipidir. Bu sebeple pek çok yağlı cilt sahibinin şikayetlerinden biri olan sivilceler geçtikten sonra da kahverengi ve kırmızı lekelere neden olabiliyor. Sizde sivilce sonrasında oluşan lekelerinizden ve cilt tonundaki dengesizliklerden şikayetçi iseniz Dermoskin markasının Be Bright serisindeki aydınlatıcı tonik tam da size göre. İçeriğindeki c vitamini, panthenol, niacinamide, hyaluronic acid ve glycyrrhiz glabra ile her cilt tipine uygun olan bu tonik cildinizi nemlendirirlen lekeleriniz ile savaşıyor, cilt tonunuzu eşitliyor ve cildinizi aydınlatıyor.

Aşırı Parlayan Ciltler İçin Tonik
Aşırı Parlayan Ciltler İçin Tonik

Aşırı Parlayan Ciltler İçin Tonik

Sebum oranının fazla olduğu yağlı ciltlerde gün içerisinde parlamalar da sık karşılaşılan problemlerden bir tanesidir. Parlama problemi ile baş etmek için cildinizin sebum dengesini korumanız gerekiyor. Karma ve yağlı ciltler için hazırlanmış olan Garnier Saf & Temiz Arındırıcı ve Sıkılaştırıcı tonik yüzünüzdeki hem fazla sebum ile savaşırken hem de göreneklerinizin küçülmesini sağlar. Cildin mat bir görünüm kazanmasını sağlayan bu ürün parlama sorunu olan kişiler için biçilmez bir kaftan.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu