Yaşam

Yağlı Ciltler İçin Maske Önerileri Hem de Kolay Yöntemler

Yağlı ciltler için derlediğimiz bu konumuz da bu ciltlere sahip kişilerin kullanabilecekleri maskeleri anlattık.

Yağlı cilt tipine sahip olan kişiler sebum oranındaki dengesizliklerden dolayı birçok cilt problemi ile savaşmak zorunda olan kişilerdir. Yağlı cilt tipine sahipseniz sizin için fazla sebumun sivilce, siyah nokta, geniş gözenekler ve gün içerisinde aşırı parlama gibi cilt sorunlarına dönüşmemesi için cilt bakımı rutininin düzenli yapılması ekstra önem taşımaktadır. Bu yazımızda sizlerle yağlı cilt yapısına sahip olan kişiler için cilt bakım rutinine eklenmesi gereken maske önerilerinde bulunacağız.

Fazla Sebum Birçok Cilt Sorununa Neden Olur

Her cilt tipi için önemli olan cilt bakım rutininizi günlük temizleyici, tonik ve nemlendiricinin üzerine haftada iki gün düzenli olarak maske yaparak tamamlayabilirsiniz. Yağlı ciltlerde ana tema fazla sebumun arındırılarak cildi dengede tutmaktır. Çünkü fazlası sebum siyah nokta, sivilce, genişlemiş gözenekler ve gün boyu parlayan bir sürat olarak geri dönüş yapmaktadır. Peki yağlı ciltler bakım rutinlerini tamamlamak için hangi maskeleri tercih etmelidir?

Loreal Paris saf kil arındırıcı maskesi
Loreal Paris saf kil arındırıcı maskesi

Geniş Gözenek Sorunu Olan Yağlı Ciltler İçin Maske

Yağlı ciltlerin kurtarıcısı olan en önemli içeriklerden bir tanesi kildir. Kil, cilt düzeyini fazla yağ, kir ve makyaj kalıntılarından arındırırken gözeneklerinizin de sıkılaşmasını sağlar. Yağlı bir cilt için sorun oluşturabilecek her türlü etkenin önüne geçen kil sizin için vazgeçilmez bir içerik olmalıdır. Loreal Paris’in saf kil arındırıcı maskesi içeriğinde bulundurduğu üç saf kil ve okaliptus özleriyle cildinizin fazla yağdan kurtulmasını, matlaşmasını, derinlemesine temizlenmesini ve gözeneklerin sıkılaşmasını sağlar. Uygulaması oldukça kolay olan bu maskeyi haftada iki gün cildinizde en fazla 15 dakika bekleterek kullanabilirsiniz. Uygulama sonrasında bol su ile yüzünüzü yıkayın.

Dermoskin Acnegun Serisi Sivilce İçin
Dermoskin Acnegun Serisi Sivilce İçin

Sivilce Sorunu Olan Yağlı Ciltler İçin Maske

Dermoskin markasının acgun serisi sivilce problemi olan yağlı ciltler için hazırlanmış  ve içerikleri bakımından da oldukça temiz olan ürünler arasında yer alıyor. Uygun fiyatlar ile da müşterilerin kalbini kazanan bu serinin arındırıcı  maskesi içeriğindeki maddeler sayesinde aktif sivilcelerinizin kurumasını, cildin fazla yağdan arındırılmasını ve bir taraftan da nem dengesinin korunmasını sağlayarak sivilceleriniz ile savaşıyor. Antibakteriyel özelliği sayesinde hem sivilceli hem de sivilceye yatkın olan ciltler için kurtarıcısı olan bu maskeyi haftada iki gün 15 dakika yüzünüzde beklettikten sonra bol su ile yıkayarak kullanabilirsiniz. Ayrıca içeriğindeki sülfürün iltihap kurutucu özelliği sayesinde bu maskeyi çıkan sivilcelerinizin üzerine bölgesel olarak uygulayarak kısa sürede sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz.

Missha Black Ghassoul Serisi
Missha Black Ghassoul Serisi

Siyah Nokta Sorunu Olan Ciltler İçin Maske

Sevilen Kore markası Missha’nın sevilen serilerinden biri olan black ghassoul serisi fazla sebum sorunu için hazırlanmış ve özellikle de siyah noktalar ile savaşan içerikleri ile yağlı ciltlerin kurtarıcısı olan serilerden bir tanesi haline gelmiştir. İçeriğindeki Fas Ghassoul ve saf kömürden güç alan bu seri cildinizdeki fazla yağı emerken gözeneklerinizi de  temizleyerek siyah noktaların önlenmesini ve cildinizin sıkılaşmasını sağlar. Fas’tan gelen bu güzellik serisinin maskesini haftada iki gün siyah noktalarınızın olduğu bölgeye uygulayarak 15 ve 30 dakika arasında beklettikten sonra bol su ile yıkamanız yeterli.

Garnier Kağıt Yüz Maskesi
Garnier Kağıt Yüz Maskesi

Aşırı Parlayan Ciltler İçin Maske

Son dönemde popülerliği arttırmış olan kağıt maskeler ile yüzünüzdeki fazla sebum ile pratik bir şekilde savaşarak cildinizdeki parlamaları kolayca engelleyebilirsiniz. Garnier matlaştırıcı saf kömür kağıt yüz maskesi cildinizdeki fazla yağın arındırılmasını ve bu sayede gün boyu mat bir görünüm elde etmenizi sağlıyor. Cildinizdeki  fazla yağ ile savaşan bu maske aynı zamanda cildinizin nem dengesini koruyarak tekrar sebum üretimini engelliyor. İçeriğinde bulunan siyah çay, saf kömür ve hyaluronic asit içeriğine sahip olan bu maske yağlı ciltlerin ihtiyacı olan bakımı sağlıyor. Uygulaması da oldukça pratik olan bu ürün denedikten sonra hayatınızın vazgeçilmez bir parçası olacak.

Nem İle Yağı Birbirine Karıştırmayın

Yağlı cilt tipine sahip olan insanların en fazla yaptığı hatalardan biri yağ ile nemi karıştırmaktır. Yüzünüzdeki fazla yağ ile savaşırken  nem dengesini azaltırsanız cildiniz nemsizliği engellemek için daha fazla yağ üretecektir. Bu sebeple yüzünüzdeki fazla sebum ile mücadelenizde başarılı olabilmek için aynı zamanda yüzünüzün nem dengesini koruyacak içeriklere sahip olan ürünleri seçmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca yağlı cilt yapısına sahip olan insanların ihmal ettikleri bir diğer nokta da günlük nemlendirici kullanımıdır. Cildiniz ne kadar yağlı olursa olsun günlük nem ihtiyacını karşılayabilmesi için cilt tipinize uygun olan bir nemlendirici kullanmayı ihmal etmeyin. Uygun içeriğe sahip  ürünleri tercih ettiğiniz zaman nemlendirici ile hem cildinizi sağlığına kavuştururken hem de parlamasının önüne geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu