Yemek

Turunçgillerin Familyasına Ait Olan Kumkatın Daha Önce Duymadığınız Faydaları

Limon ve portakala benzeyen kumkat aslında turunçgiller familyasında yer alan minnoş bir meyvedir. Daha çok Akdeniz ve Karadeniz bölgesinde yetişen bu meyve genellikle kış mevsiminde marketlerde ve manavlarda yerini almaya başlayan, kumkatın faydaları saymakla bitmez. Kumkat nedir? Kumkatın faydaları nelerdir? Kumkat nasıl yenir? işte detaylar…

Turunçgiller familyasına ait bir meyve olan kamkat, görünümü ile portakala ve limona benzer. Ana vatanı Doğu Asya ve Çin olan kumkuat, Çin’de altın portakal’ olarak adlandırılır.

1850’li yıllardan beri süs bitkisi olarak kullanılan kumkuat, Ekim ayının sonlarına doğru toplanır.Meyve kızarmaya başladığında bir an önce hasat edilmesi gerekir. Salata ve tatlılarda kullanılan bu meyve, sağlık açısından son derece faydalıdır.

Kamkatın meyvesi ekşi, kabuğu ise tatlıdır. Kabuğu tatlı olduğu için de genellikle kabuğu ile tüketilir. Eğer kabuğu ile tüketecekseniz bol su ile meyveyi yıkamanızı öneririz. Tatlı ve ekşi tadın birbirine karışmasını sağlamak için, iki parmak arasına alınır ve hafifçe yuvarlanır. Eğer yemeden önce kabuğunu yumuşatmak istiyorsanız, 20 saniye kaynar suda bekletip ardından çıkartabilirsiniz.

Ayrıca kamkatın çekirdekleri de yenir. Ancak çekirdeklerin tadı, portakal çekirdeği gibi acı bir tada sahiptir. İsteğe göre kamkat meyvesini ikiye bölerek tohumlarını çıkartabilirsiniz. Kabuğuyla birlikte yemek istemiyorsanız, bıçakla bir ucundan kesip içindeki suyu emebilirsiniz.

Kumkat, kan şekerini dengeler. Kan şekerinin yükselmesini önleyen antioksidan maddeleri barındıran kamkat, şeker hastaları tarafından tüketilebilir.

Kamkat, göz sağlığını korur. İçeriğindeki A ve C vitaminleri sayesinde kumkat, görme yetisini güçlendirme görevine sahiptir.

Kumkat, diş sağlığını güçlendirir. Dişlerdeki bakterileri temizleyen bir meyve olan kumkat ağız içindeki bakterilerin oluşmasına engel olur.

Kumkat, bağırsakları temizler. İçerisinde bulunan lifler sayesinde bağırsak sağlığı olumlu yönde etkilenir.

Kamkatın yapısında flavonoidler bulunmaktadır. Bu maddeler sayesinde vücudun bağışıklık sistemi güçlenir.

Günde kaç adet kumkat tüketmelisiniz?

Kamkat ebat olarak ufak bir meyvedir. Kahvaltıda, ara öğünde ve uyku öncesinde kamkat tüketmenizde herhangi bir sakınca görülmemektedir. Eğer tadını çok seviyorsanız gün içinde birkaç adet tüketebilirsiniz. Şayet aroması yoğun geliyorsa her öğünde 1 adet tüketerek faydalarını alabilirsiniz.

Kumkat meyvesi zararlı mı?

Kamkat meyvesi, doğru miktarda tüketildiğinde oldukça faydalıdır. Ancak aşırı tüketilmesi halinde, bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu meyve diyabet hastaları için yasak olmasa da, aşırı tüketilmesi kan şekerini yükseltir. Bu nedenle ölçülü bir şekilde tüketilmelidir.

Kumkatın mevsimi ne zaman?

Kumkat temmuz-ağustos ayları gibi çiçek açmaya başlayan bir bitki. Sonbaharın gelmesiyle iyice irileşmeye, büyümeye başlar. Tam olgunluğuna genel olarak ocak-şubat ya da mart aylarında ulaşır.

Diğer içeriklerimiz de ilginizi çekebilir:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu