Yaşam

Tırnak İçi Temizleme

Evde tırnak içi temizleme konusunda bilgiye ihtiyacı olanlar için derlediğimiz bu yazımız da sizlerde kolay yöntemler ile evde tırnak arası kirlerini kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Gün boyu erkek ve bayanların yapmış olduğu işlerden dolayı tırnak araları bazen belirgin bazen de göremeyeceğimiz kadar küçük kirlere maruz kalmaktadır. Bu durum sağlık açısından da önemli olduğu kadar dış görünüm açısından da önem arz etmektedir.

Tırnak içi temizleme konusunda günlük rutin olarak yapmamız gereken bazı uygulamalar vardır ve bu uygulamalar hem tırnakların temiz kalmasını hem de daha bakımlı olmasını sağlamaktadır. Bakımlı olan tırnaklar ise hem daha sağlam ve kırılmaz olur hem de sağlık açısından tehdit unsuru olmaktan çıkar.

Bizler de sizlere bu yazımız da hem kimyasal olarak temin edip tırnaklarınızı temizleyeceğiz bazı maddeleri verirken, evde tırnak temizleme konusunda da sizlere yardımcı olacak pratik bilgilere yer vereceğiz. Bu işlemler sadece tırnak temizleme ile ilgili olmayıp tırnak için beyazlatma ve farklı göze hoş olmayan görüntülerin kaybolmasına yardımcı  olacaktır.

Tırnak Arası Temizleme Yöntemleri

Tırnak temizliğine başlamadan önce öncelikle tırnak arasında oluşmuş olan kirleri yumuşatma ve tırnaklara zarar vermeden bu işlemleri yapmak için bol sabunla ellerimizi yıkamalıyız. Yıkama işlemini şu şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikle ellerinizi iyice sabunlayın daha sonrasında avuç içlerinde bir miktar köpük biriktirin ve bir elinizle diğer elinizin avuç için tırnaklarını sürtünüz. Bunu yaparak köpüklerin tırnak aralarına girmesini sağlarsınız hem kiri yumuşatmış olursunuz hem de kir oranını aza indirmiş olursunuz. Bunu videolu olarak aşağıda paylaştık;

Tırnak Fırçası İle Tırnak Temizleme
Tırnak Fırçası İle Tırnak Temizleme

Tırnak Fırçası Kullanmak

Eczaneler ve kozmetik dükkanları gibi yerlerde kolaylıkla bulabileceğiniz tırnak fırçası ile tırnak arasında oluşmuş kirleri kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Bu işlem hem daha pratik hem de hızlı çözümdür. Fakat belirttiğimiz gibi hangi işlemi yaparsanız yapın bol köpüklü su ile yıkama bir başlangıç olmalı. Ayrıca tırnak fırçasına alternatif olarak kulak temizleme çubukları ile de tırnak aralarında ki oluşmuş kirleri temizleyebilirsiniz.

Tırnak İçi Temizliği
Tırnak İçi Temizliği

Tırnak İçi Temizliği İçin Püf Noktalar Ve Öneriler

  • Günlük hayatta yapmanız gereken kirli bir iş var ise ( çamur, boya vb. ) bu işlere başlamadan önce bir kalıp sabuna tırnaklarınızı geçirerek sabunun tırnaklarınızın arasına girmesini sağlayın. Bu yolla diğer işleri yaptığınız da tırnak arasına kirler çok birikmez birikenleri de yıkayarak kolayca temizleyebilirsiniz.
  • Tırnak kesimi oldukça önemli bir husustur. Bu yüzden el ve ayak için farklı tırnak makasları bulunmaktadır. İkisi içinde ayrı tırnak makası alıp tırnaklarınızı bu şekilde kesmelisiniz.
  • Özellikle oje kullanan bayanlar ekonomik olsun diye kalitesiz oje kullanmamaya özen göstermeli ve sürdükleri ojeler 48 saatten fazla tırnaklarınızda tutmamamız gerekmektedir.
  • Düzenli olarak tırnaklarınızı kesmelisiniz. Uzun tırnak araları kısalara göre daha hızlı kirlenmekte ve temizliği daha zor olmaktadır.
  • Düzenli olarak manikür ve pedikür yaptırarak tırnaklarınıza yeniden hayat verebilirsiniz. Unutmayın ki sağlıklı tırnak için sağlıklı beslenmek başta gelmektedir. Bu yüzden tırnakları besleyen besinlere ağırlık vererek tırnaklarınızı daha güçlü bir hale getirebilirsiniz.
  • Ellerinizi her gün düzenli olarak yıkıyor olsanız bile ılık ve köpüklü suda 5-10 dakika bekletmek oldukça işinize yarayacak bir yöntemdir.

Önemli Uyarı : Tırnak içi temizleme konusunda sizlere kesin tavsiyelerimizden birisi de tırnak aralarına kürdan,kalem gibi farklı sivri şeyleri sokarak temizleme yapmayınız. Bu durum tırnaklarınıza zarar verdiği gibi çok da iyi temizlenmesini sağlamamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu