Yaşam

Sivilce İzleri Nedir? Sivilce İzi Doğal Ve Tıbbi Tedavisi

Sivilce izleri nasıl geçer? Bu izler için hangi tedavi yolları izlenmelidir? Sivilce izleri hakkında ki detaylı olarak yazdığımız makaleyi okuyabilirsiniz.

Akne birçoğumuzun sivilce olarak bildiği ergenlik döneminde baş gösteren ve bazı kişilerde zorlu bir süreç olarak geçmesi sebebi ile yüzde ve vücudun farklı yerlerinde izler bırakmaktadır. Sivilce izi ile baş edebilmeniz için bazı yöntemler muhakkak var ama bu uygulamaları kendinizde test etmeden önce cildinizin ne denli hassas olduğuna bu yöntemleri kullandığınızda yan etkisi oluşmaması adına bir doktora danışmanız da fayda vardır.

Akne izi her bireyde aynı tepkimeyi vermemektedir. Bazı kişiler de oluşan izler basit cilt bakım ürünleri ve medikal ilaçlar ile giderken, bazı ciltler de daha ciddi sivilce izlerinde ise tıbbi müdahale veya cilt soyulması işlemi yapılabilmektedir. Tıp dünyasında bilinen bir söz vardır en iyi tedavi yöntemi hasta olmamaktır, bu yüzden bu tarz sivilce izlerine maruz kalmamak için zamanında yapacağınız sivilceli ciltler için uygulanacak bakım yöntemleri ile bu izlerin ciddi boyutlara gelmeden yok edilmesini sağlamalısınız.

Sivilce İzleri Nasıl Geçer
Sivilce İzleri Nasıl Geçer

Sivilce İzleri Nasıl Oluşur? Akne İzi Çeşitleri Nelerdir?

Sivilceler, vücuttaki yap ve hücrelerimizin tıkanması sonucunda oluşan ve içeride bulunan bakteriyel hareketlilik sebebiyle iltihap olmuş bir hale gelir. İltihaplı ve kızarık bir şekilde oluşmuş olan bu şişlikler cildi esneterek folikül duvarlarında yırtılmalara sebep olmaktadırlar. Burada vahim olarak adlandıracağımız durum ise gerçekleşen yırtılmalar büyük ve dermis dediğimiz alt deri zarar görmüş ise sivilce izi için yol açılmış anlamına gelir.

Dermis yani alt deri zarar gördüğü an onu onarmak için vücut kollajen denilen lifli bir protein salgılar ve bu protein derimiz tarafından oluşturulmaktadır. Bu onarma tamamlandığın da cildimiz maalesef eskisi gibi pürüzsüz ve düzgün haline almayabilir, cilde göre farklı çukurluklar ve izler belirir.

Sivilce izleri her ciltte aynı etkiyi vermez bu yüzden farklı çeşitlere sahiptirler.
Hipertrofik İzler/Keloit İzler: Yukarı da sizlere kolajen hakkında kısa bilgilendirme yapmıştık. Eğer ki derimiz de oluşan hasarı önlemek amacı ile olması gerekenden fazla kolajen üretir ise cilt yüzeyinde birikmeye yol açarak bu izlerin oluşmasını sağlar. Kısaca anlatmak gerekirse vücudun kolejn miktarında ki ayarı tam anlamda gerçekleştirilmemesi sonucunda oluşmaktadır. Bu tarz durumlar genel de kırımız ve pembe renklerde olup, yumuşak şişlikler halindedir.

Atrofik İzler: Bu izler aslında diğerlerine göre tam iz denilmesinden ziyade bir renk geçişimi diyebiliriz. İyileşme sürecinde doku kaybı olduğunda görülen bu izlerin 3 farklı çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan birine “Icepick” adı verilir daha çok küçük ama derin bir çukur şeklindedirler, kenar kısımları dik ve genellikle yuvarlar çöküntülere isel “Boxcar” denmektedir. Bir diğeri ise “Rolling” dediğimiz iz çeşididir bu da yüzde dalglanma benzeri bir görünüme sahiptirler.

Sivilce İzi Tedavisi
Sivilce İzi Tedavisi

Sivilce İzi Tedavisi

Sivilce izi tedavisi için doğal yöntemler de bulunmakta olup doktor gözetiminde uygulanacak yöntemler de mevcuttur. Bizler sizlere bunu geniş bir şekilde aktarıp, detaylı bilgiler vereceğiz.

Sivilce İzi Çeşitleri
Sivilce İzi Çeşitleri

Sivilce İzi Doğal Çözüm Yolları

Her hangi bir rahatsızlığın tedavisi doğal yollar ile giderilmek isteniyorsa şunu iyi bilmelisiniz ki bu yol güvenli olduğu kadar sabır da ister. Çünkü, istediğimiz verimi ve tepkimeyi çok hızlı bir şekilde alamayabilirsiniz.

 • Aloe Vera’nın Sivilce İzlerine Etkisi: Aloe vera birçok cilt rahatsızlığında ve cilt bakımı konusunda öncelikli kullanılan bitkilerin başında gelmektedir. Minimum bir çay kaşığı aloe vera özünü sivilce izlerine uygulayarak ortalama 30-40 dakika bekleyip, ılık su yardımı ile o bölgeyi iyice yıkayınız.
 • Karbonat: Akne lekeleri için karbonat kullanırken çok dikkatli olmalısınız ve gereğinden fazla kullanım cildinize zarar verebilmektedir. Ciltteki pullanmayı önleyen karbonat orta seviye denilecek sivilce lekeleri için faydası olabilecek bir maddedir. Öncelikle yüzünüzü ıslatıp, bir miktar karbonatı sadece bir kaç saniyeliğine iz olan bölgeye uygulayın. Hemen ardından ılık su yardımı ile iyice yıkayınız.
 • Limon: Cilt bakımında sıkça kullanılan limon cilt beyazlatma konusunda oldukça etkisi olmaktadır. Biliyorsunuz ki piyasada organik olmayan bir bitki ve meyve bulunmakta, bu vesile ile içerisinde bulunan vitamin,mineral gibi şeylerde noksanlık olmaktadır. İmkanınız varsa doğal limon temin etmeniz buy uygulama için oldukça önem arz edecektir.
  Bir parça pamuk üzerine limon suyu damlatın ve pamuğun limon suyu ıslanmasını sağlayın. Bu şekilde ki pamuğu alıp sivilce lekesi olan bölgelere 15 dakika boyunca masaj gibi uygulayınız. Bu uygulamayı yaparken güneş ışınlarının cildinize hasar vermemesi için özen gösterip, gölge veya kapalı bir alanda yapınız.
 • Bal: Sağlık açısından faydaları saymakla bitmeyen balın cilt sorunlarında da etkili bir silah olduğunu var sayabiliriz. Yenileyici ve besleyici etkisi ile sivilce izlerinde faydalı olabilecek bir maske hazırlayabilirsiniz. Özellikle cildiniz yağlı ise yumurtalı bir karışımla maske yapabilirsiniz. Yumurta ile balı bir kabın için çok olmayacak şekilde koyup iyice karıştırınız ve daha sonra elde ettiğiniz karışımı az miktar da yaralı bölgelerinize sürerek 15-20 dakika kadar bekletip, ılık su yardımıyla iyice yıkayınız.
 • Kuşburnu Yağı: Lekeli ciltler de doğal bir tedavi yöntemi olan kuşburnu yağının bal gibi yenileyici özelliği olmaktadır. Hoş bir kokuya sahip olan bu yağı geceleri yatmadan sivilce yaraları olan bölgeye sürebilirsiniz.
 • Domates: Beta karoten açısından zengin olan domateslerin yenileyici özelliği olması sayesinde akne lekelerini yok edebilir veya hafifletebilirsiniz. Domatesi kullanmanız için 2 farklı yöntem vardır, basit olanı domatesi dilimli bir şekilde akne izlerinin olduğu bölgeye sürmek diğeri ise domates ve salatalığı blenderden geçirip güzel bir maske yaparak izli bölgelere sürmek olacaktır. Her iki yöntemde oldukça faydası olabilecek yöntemlerdir.
 • E Vitaminlerine Yönelin: E vitaminleri özellikle cilt bakımlarında en çok karşınıza çıkacak vitamin türüdür. E vitamini cildin yenilenmesini,kırışıklık oluşumunu engellemesini ve cilt tonunu eşitlenmesini sağlamaktadır. E vitaminini yağ ve kremlerini eczane ve aktarlardan temin edebilirsiniz.
Sivilce İzleri Cilt Soyma
Sivilce İzleri Cilt Soyma

Sivilce İzleri İçin Tıbbi Yöntemler

Bitkisel yöntemler biraz zaman aldığı için bazı kişiler işlemleri hızlandırmak adına tıbbi olarak sivilce izlerinden kurtulmak istemektedir. Bu yollarda kendi arasında farklı farklı yöntemlere tabi olmaktadır.

 • Güneş Koruyu Kullanımı; Sivilce izlerinin ciltte farklı farklı tonlamalar da olduğunu görebilirsiniz. Bu tonlamayı dengelemek adına güneş koruyucu kremler, cilt beyazlatıcılara ve bunlara yakın şeyler kullanabilirsiniz.
 • Yumuşak Doku Dolgu Maddeleri; sivilce izleri bazen çukur şeklinde olabilmektedir, bu durumu daha az belirgin bir duruma getirmek adına kollajen veya yap enjeksiyonu yapılmaktadır. Bunun için doktorlardan bilgi alabilirsiniz. Bu durum tamamen kalıcı bir çözüm olmamakla bir dönemsel olarak tekrar etmek zorunda kalabilirsiniz.
 • Lazer Yöntemi İle Cilt Yenileme; Lazer yöntemleri farklı konularda olduğu gibi sivilce lekelerinde de etkili olabilmektedir. Genellikle estetik merkezlerinde yapılan bu işlem ile cilt görüntünüzü iyileştirebilirsiniz. Uzman olduğuna inandığınız cilt bakım merkezlerine veya doktorlarına başvurmanızı tavsiye ederiz.
 • Enerji  cihazları; sivilce izlerinin daha az belirgin bir hal alması için radyo frekans veya IPL lazer denilen cihaz türleri ile ciltlerin üst kısımlarına zarar verilmeyen bu yönteme de başvurabilirsiniz. Bu tarz ürünler internette satılmaktadır, sadece kullanırken dikkat ediniz ve alacağınız cihazın müşteri yorumlarına ve kullanım kalitesine bakınız. Ucuz ve kalitesiz cihazlar cildinize ve sağlığınıza zarar verebilir.
 • Kimyasal Peeling; bu yol ile cildimizin üst tabaka bölümlerinin soyularak derinlerde ki akne izlerini hafiflete bilinir.
 • İğneleme Yöntemi; oldukça basit ve güvenli olmasının yanı sıra net sonuçları görmek için bir kaç kez uygulamak zorunda kalacağınız yöntemlerden birisidir. Derma pen ismi verilen ve üzerinde mikro-iğneler bulunan cihaz ile cilt altında ki dokuların uyarılması ile akne izleri azaltılmaktadır.
Sivilce İzi Beyazlatma
Sivilce İzi Beyazlatma

Ayrıca sivilce izlerinden kurtulmak için bu konuda uzman olan bir çok doktor bulunmaktadır. Bunlardan yardım alarak sivilce izleriniz de ki sorunun boyutuna göre sizlere bir tedavi uygulamasında şans vermelisiniz. Şunu özellikle unutmamak lazım, bir kişi de etki gösteren yöntem farklı bir kişi de aynı etkiyi göstermeyebilir. Bu yüzden kullanım miktarını artırmak, birden fazla yöntemi aynı anda uygulamak cilt ve sağlığınıza zarar verebilir.

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Merhabalar, bu yazınız oldukça bilgilendirici olmuş. Bir arkadaşım bana fucidin krem, fito krem ve clindoxyl jel gibi şeylerinde sivilce izlerini temizlediğini ve iyi geldiğini söyledi. Açıkcası bilmediğimden dolayı sizlere sormak istedim bu ve bunun gibi şeyleri sivilce izlerini geçirmede etkisi var mıdır?

  1. Yorumunuz için teşekkür ederiz. Bir çok blogda yukarıda bahsettiğiniz kremlerin işe yaradığını belirtiyorlar ama biz konuda bilgi vermek istemedik. Çünkü, bahsettiğiniz kremler kimyasal içeriklerinden ötürü cildinize fazlasıyla zarar verebilir. Özellikle doktor bilgisi dışında kullanmanız büyük risklere sebep verebilir. Size tavsiyemiz kullanmak veya denemek istiyorsanız bile bir doktora danışarak bunu yapın. Her öneriyi dikkate alarak cildimize uygulamamaya özen göstermelisiniz.

 2. Selamlar, verdiğiniz bilgilerden ötürü teşekkür ederim. Bende yaklaşık 6-7 aydır sivilce izleri ile mücadele ediyorum aslında daha çok bitkisel yöntemler kullanıyorum bazıları hafifletti açıkcası ama sormak istediğim şu sivilce izleri kaç günde geçer? Ya da sivilce izleri tamamen ne zaman yok edilir? Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

  1. Merhabalar Nihal Hanım. Öncelikle yazımızı beğendiğiniz için biz size teşekkür ederiz. Sivilce izlerinin tamamen kaybolması özellikle bitkisel yöntemler de biraz zaman alabiliyor. Bu bazı ciltlerde 1 ay da gerçekleşirken bazılarında 1-2 hafta da bile etkili olabiliyor. Bu durum cildin hassasiyetine sivilce lekelerinin derinliğine ve benzeri faktörlere dayanır. Bu yüzden güzel bir cilt için biraz sabırlı olmanızı ve istikrarlı olmanızı isteyeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu