Yaşam

Sarımsak Yağı Saça Faydası Nedir? Sarımsak Yağı Nasıl Kullanılır?

Sarımsak yağı saç bakımı için kullanılan ve yüksek oranda etkisi olan yağlardan birisidir. Peki sarımsak yağı saça ne gibi faydaları vardır ve nasıl kullanılmalıdır sizlere hepsini detaylı bir şekilde anlattık.

Kozmetik ürünlerin içeriğinde sarımsağı görmemek mümkün değildir. İçeriğinden dolayı sarımsak bir çok alanda kullanılmış ve kullanılmaya devam etmektedir. Özellikle saç bakımı ve besleyici etken olarak şampuan gibi alanlarda da sık sık sarımsağın ismini duymaktayız. Farklı şekillerde kullanılan sarımsağın bir çeşidi olan sarımsak yağının saç faydasından ve saçlara uygulanmasına kadar sizlere detaylı bilgilere yer verdik.

Sarımsak Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Sarımsak yağı içerdiği E, C, B1, B6 ve sülfür sayesinde saç ve saç derisinin ihtiyacı olan bütün vitaminleri karşılar. Bu sayede saç derisi güçlendiği için saç dökülmesi en aza iner ve saçların kopması durma seviyesine gelir. Sarımsak yağı düzenli olarak kullanıldığında saç derisi için gerekli olan bu vitaminlerin emilimi arttığı için etkiler daha çabuk görülebilir. Kepek problemi olan kişilerde ise deriyi kaplayan kepek katmanlarının atılmasında etki gösterir ve saç derisinin ihtiyacı olan maddelerin emilmesini kolaylaştırır.

Sarımsak yağı saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırdığı için saç köklerinin güçlenmesinde etkisi büyüktür. Saç derisi güçlendiği için yeni saç oluşmasına da zemin hazırlamış olur. Sarımsak yağı saçların yıpranıp zayıflayıp kopmasını engeller, onarır ve parlaklık verir. Düzenli kullanıldığında ise saçların uzamasını hızlandırır ve saç köklerinin sağlıklı bir şekilde oluşmasını sağlar.

Saç problemlerini (mantar vb.) önler ve saçı yağ dengesini düzenler. Saç derisindeki kaşıntı ve kuruma gibi şikayetler için de etkisi vardır. Yapılan araştırmalara göre sarımsak yağı kullananlar da saç dökülmesinin engellendiği ve beyazların oluşumunun yavaşladığı görülmüştür.

Sarımsak Yağı Saça Faydası
Sarımsak Yağı Saça Faydası

Sarımsak Yağı Saç İçin Nasıl Kullanılır

Sarımsak yağı evde kolaylıkla uygulanabilir ve düzenli kullanıldığında mutlaka etkisi gözle görülür. Sarımsak yağının en etkili birkaç kullanım şeklini sizlere anlatacağız.

 • Biraz sarımsak yağı cezvede biraz ısıtılır saç ve saç diplerine sürülür. Bone ile kapatılıp sabaha kadar beklenir,daha sonra bitkisel şampuan ile iyice durulanır.
 • Bir yemek kaşığı sarımsak ile iki yemek kaşığı zeytin yağı bir kapta karıştırılır.
 • Hazırlanan karışım parmak uçlarıyla masaj yaparak saç derisinin emmesi sağlanır, daha sonra kalan karışım saç diplerinden uçlarına kadar tüm saça sürülür.
 • 1 saat kadar beklemeniz yeterli olacaktır.
 • 1 saatin sonunda yıkayabilirsiniz.
 • Haftada 1 kez yapabilirsiniz.

Sarımsak yağı kürü için ise;

 • 1 adet yumurta sarısı,
 • 1 tatlı kaşığı zeytin yağı,
 • 1 yemek kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı sarımsak yağı gereklidir.
 • Tüm malzemeyi bir kapta iyice karıştırmalısınız.
 • Hazır olan kürü özellikle saç diplerine nüfus edecek şekilde tüm saçınıza uygulamalısınız.
 • 20 dakikanın sonunda durulayınız.
 • Saç diplerinizin tahriş olmaması için bu kürü 2 haftada 1 defa yapmalısınız.

Sarımsağın kokusundan rahatsız oluyorsanız veya saç derinizin tahriş olmasından endişe duyuyorsanız argan yağı, zeytin yağı ve susam yağının içine 3-4 damla sarımsak yağı ekleyerek de kullanabilirsiniz. Eğer bu tariflerdeki gibi uğraşmak istemezseniz Kullanmış olduğunuz şampuanınızın içine 2 yemek kaşığı kadar sarımsak yağını ekleyip çalkalayıp bu şekilde de kullanabilirsiniz. Fakat etkisini göstermesi biraz zaman alacaktır.

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. Sarımsak yağının bir çok faydasını daha önce duymuştum bu yazı ile kafamda ki bir çok şey pekişti. Emeklerinize sağlık.

 2. Merhabalar, sarımsak yağının saça faydalarından bahsetmişsiniz ama bu aynı şekilde sakal ve bıyık içinde geçerli midir?

 3. Bilgilendirmeler için teşekkürler yaklaşık bir kaç aydır sarımsak yağını saçımı uyguluyorum ve ben faydasını gerçekten gördüm.

 4. Verdiğiniz değerli bilgiler için gerçekten çok teşekkür ederim. Mükemmel üstü işime çok yaradı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu