Yaşam

Pürüzsüz Bir Cilt İçin 10 Farklı Ve Etkili Maske Tarifleri

Pürüzsüz bir cilt için evde yapabileceğiniz pratik maske tarifleri ile sizlere parlak ve sağlık bir cilde kavuşmanın kısa yollarını göstereceğiz.

Cildin pürüzsüz ve parlak olması için yapabileceğiniz o kadar etkili maske tarifleri var ki, bunları hemen hemen evdeki malzemeler ile kolaylıkla yapabilirsiniz. Cildinizin daha canlı görünmesi için uygulayacağınız bu maskeleri belli aralıklar ile tekrarlamanız sonucun da kısa vadede güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu maskelerin bir güzel yanı ise doğal olmaları ve cilde zarar vermemeleri, ayrıca düşük maliyetler ile güzel etkiler alabilmenizdir. Sadece sabırlı ve maske yapımında kullanılacak malzemelerin doğal olmasına dikkat ediniz. Çünkü, doğal gıdaların içerisinde bulunan etken maddeler daha etkili olup, organik olmayanlar ise ya az etkiye sahiptir ya da hiç etki göstermemektedir.

Suna Dumankaya’dan Pürüzsüz Cilt Maskesi
Suna Dumankaya’dan Pürüzsüz Cilt Maskesi

Suna Dumankaya’dan Pürüzsüz Cilt Maskesi

İlk tarifimize cilt bakımı konusunda işin üstadı olan Suna Dumankaya tarifi ile başlamak istedik ki etkili bir çözüm sunuşu olsun sizler için.

Malzemelerimiz;

 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı,
 • 1 kaşık sıcak su,
 • 4 damla limon suyu,

Hazırlanışı Ve Uygulaması; saymış olduğumuz malzemeleri bir kap içerisine koyun ve iyice karıştırınız. Elde ettiğiniz bu karışımı cildinize sürmeden önce tüm makyajları iyice temizleyip, sonrasında cildinize uygulayınız. Ortalama 5-10 dakika kadar bu maskeyi cildinizde tutun ve daha sonrasında cildinizi sabunlu ve ılık su ile yıkayınız. Yapmış olduğumuz bu maske ölü deriyi atarak cildin pürüzsüz ve parlak olmasını sağlayacaktır.

Sivilceli Ciltler İçin Arındırıcı Etkisi Olan Maske
Sivilceli Ciltler İçin Arındırıcı Etkisi Olan Maske

Sivilceli Ciltler İçin Arındırıcı Etkisi Olan Maske

Sivilceli ve akneli ciltlerin bakımı ve temizlenmesi için bu maske tarifi fayda sağlayacak nitelikte olup, düzenli yapıldığı takdirde cildinize farklı bir görünüm getirecektir.

Malzemelerimiz;

 • 1 tatlı kaşığı bal,
 • 1 tatlı kaşığı yulaf,
 • 1 tatlı kaşığı yoğurt,
 • 1 tatlı kaşığı portakal kabuğu rendesi,
 • 1 tatlı kaşığı pirinç unu,

Hazırlanışı Ve Uygulaması; belirtmiş olduğumuz malzemeleri temiz bir kase içerisine ekleyip maske kıvamına gelecek şekilde iyice karıştırınız. Elde etmiş olduğumuz bu karışımı göz altları, çene altları yani yüzünüzde boşluk kalmayacak şekilde her yere yedirerek sürünüz ve 15-20 dakika kadar bu şekilde bekletiniz. Beklemenin ardından maskeyi temizlemek için ılık su yardımı ile yüzünüzü iyice yıkayınız. Maske kullanımından sonra sizler de yüzünüze dokununca ufak da olsa bir fark göreceksiniz. Hafta da bir kaç defa yaptığınız takdirde verimli sonuçlar alabilirsiniz.

Pürüzsüz Cilt İçin Çikolata Maskesi
Pürüzsüz Cilt İçin Çikolata Maskesi

Pürüzsüz Cilt İçin Çikolata Maskesi

Çikolata içerisinde ki antioksidan ve kakao sayesinde inanılmaz bir cilt görünümüne sahip olabilirsiniz. Oldukça kolay yapımı ve uygulanması ile çok tercih edilen cilt maskesi çeşitlerindendir.

Malzemelerimiz;

 • 50 gram bitter çikolata
 • Sıcak su

Hazırlanışı Ve Uygulaması; elimizde ki bitter çikolatayı buharda benmari şeklinde eritiyoruz, sıcaklı seviyesi düştüğünde yani ılımaya geldiği vakit çikolatayı cildimize sürüyoruz. Ortalama 10-15 dakika kadar beklettikten sonra iyice yıkayabilirsiniz. Bu uygulamayı hafta da bir defa uygularsanız geçen süre zarfında cildinizde ki değişimin farkına varacaksınız.

Yenilenen Bir Cilt İçin Kil Maskesi
Yenilenen Bir Cilt İçin Kil Maskesi

Yenilenen Bir Cilt İçin Kil Maskesi

Cildinize bu maskeyi uyguladıktan sonra gerçekten cildinizin bazı farklılıklar gösterdiğini elinizle dokununca bile hissedeceksiniz.

Malzemeler;

 • 1 çay kaşığı su
 • 1 çay kaşığı kil
 • 1 çay kaşığı mısır unu
 • 1 çay kaşığı nemlendirici krem

Hazırlanışı Ve Uygulaması; öncelikle, saymış olduğumuz malzemeleri bir kaba koyarak iyice karıştırıp krem kıvamında olmasını sağlıyoruz.Maskeyi cildimize uygulamadan önce ılık su ile nemlendiriyoruz. Belli bir süre sonra sürdüğünüz bölgeler de bir kuruluk hissi olacaktır. Bu olduğundan maskeyi ılık su ile yıkayarak çıkartınız. Düzenli bir şekilde bu maskeyi yaptığınız da pürüzsüz ve canlı bir cilde sahip olacaksınız.

Domates Püresi İle Cildinizi Yenileyin
Domates Püresi İle Cildinizi Yenileyin

Domates Püresi İle Cildinizi Yenileyin

Cilt maskelerinde en sık kullanılan gıdalardan birisi de domatestir. Çünkü, içerisindekiler sayesinde hücreler yenilenir ve gözenekler sıkışarak pürüzsüz bir hal alır.

Malzemelerimiz;

 • 1 adet domates

Hazırlanışı Ve Uygulaması; öncelikle yumuşak domatesi alıp güzelce rende veya robottan geçirerek püre kıvamına gelmesini sağlıyoruz. Püre halini alan domatesi cildimize derinlemesine sürerek, 15-20 dakika kadar bekletiyoruz. Soğuk su ile cildimizi arındırarak iyice temizliyoruz. Bu maskeyi hafta da 2 kez uygulayarak 1 ay gibi süre de cildinizde ki farklılığı gözlemleyebilirsiniz.

Kahve Telvesi İle Doğal Peeling
Kahve Telvesi İle Doğal Peeling

Kahve Telvesi İle Doğal Peeling

Sizlere daha önce detaylı olarak kahve peelingi konumuzu paylaşmıştık. Kahve cilt bakımı ve temizliği için kullanılan yöntemlerin başında gelir.

Malzemelerimiz;

 • Kahve telvesi,
 • Su,

Hazırlanışı Ve Uygulaması; bu işlem oldukça ekonomik ve pratiktir. Tek yapmanız gereken içmiş olduğunuz kahvenin telvesini cildinize iyice sürün ve 5-6 dakika kadar bekletin. Ilık su ile yıkayarak telveden arının. Bu cildiniz için etkili bir temizle ve peeling olacaktır.

Muzlu Yoğurt Maskesi İle Cildiniz Canlansın
Muzlu Yoğurt Maskesi İle Cildiniz Canlansın

Muzlu Yoğurt Maskesi İle Cildiniz Canlansın

Potasyum açısından zengin olan muz ve içeriğinde ki protein sebebi ile güçlü kaynak olan yoğurt, cilt bakımı için eşsiz bir ikili diyebiliriz. Muz ve yoğurt ile yapacağınız cilt maskesi cildinizin pürüzsüz ve kusursuz bir hale dönüşmesine olanak sağlayacaktır.

Malzemeler;

 • Yarım muz,
 • 1 kaşık yoğurt

Hazırlanışı Ve Uygulanışı; bir kap içerisine muzu dilimleyip koyunuz ve iyice ezip, üzerine yoğurt ekleyerek krem gibi olacak seviyeye gelene kadar karıştırınız. Yapmış olduğunuz karışımı göz çevresi ve yüzünüze sürüp ortalama 10-15 dakika bekletin. Bekleme işleminden sonra yıkayabilirsiniz. İşlemi belli aralıklarla yaptığınız da cildinizin sıkışıp, pürüzsüz bir hal aldığını göreceksiniz.

Ölü Derileri Atmak İçin Salatalık Maskesi
Ölü Derileri Atmak İçin Salatalık Maskesi

Ölü Derileri Atmak İçin Salatalık Maskesi

Cilt maskelerinin sembolik ismi salatalık cilt ile ilgili bir çok konuda imdadımıza yetişmektedir. İçermiş olduğu antioksidan ile cildimizde ki hücreleri yeniler ve yapmış olduğumuz maskeler sayesinde ise ölü derilerin atılmasında büyük rol oynar.

Malzemeler;

 • Yarım salatalık
 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • Limon

Hazırlanışı Ve Uygulanışı; yarım salatalığı blender ile dilimleyin ve üstüne 1 yemek kaşığı yoğurt ilave ediniz. Malzemelerimiz iyice krem kıvamına gelene kadar yapın ve birkaç damla limon ilave ediniz. Krem kıvamına geldiğinde cildimize sürerek 10-15 dakika bekletiyoruz. Limon ile cildimizde ki yağlanma azalacak, yoğurtta nemlenmeyi sağlayacaktır. Yapmış olduğumuz salatalık püresi de gözenekleri sıkılaştırma rolünü üstlenecektir. Bu şekilde cildiniz gençleşmek için ciddi adımlar atmış olacak. Bu uygulamayı düzenli bir şekilde devam ettirmenizi tavsiye ediyoruz.

Kırışıklıklar İçin Elma,Bal Ve Süt İksiri
Kırışıklıklar İçin Elma,Bal Ve Süt İksiri

Kırışıklıklar İçin Elma,Bal Ve Süt İksiri

Cilt sorunlarımızdan birisi olan kırışıklık için faydasını fazlasıyla göreceğiniz bir maske tarifini sizlerle paylaşacağız. Elma maskesi gözeneklerin sıkılaşmasını sağlayarak sizlere pürüzsüz bir cilt imkanı doğuruyor.

Malzemeler;

 • Yarım adet elma
 • 2 kaşık bal
 • 2 kaşık süt

Hazırlanışı Ve Uygulanışı; saymış olduğumuz tüm malzemeleri robottan geçirip, iyice ezilmesini sağlayınız. Elde ettiğiniz maskeyi cildinize sürüp, 25 dakika cildinizde kalmasını sağlayın ve sonrasında ılık suyla peeling yapıyormuş gibi temizleyiniz. Pürüzsüz bir cilt için hafta da bir kez bu uygulamayı düzenli şekilde yapabilirsiniz.

Sulu Domates Ve Pirinç Unu Maskesi
Sulu Domates Ve Pirinç Unu Maskesi

Sulu Domates Ve Pirinç Unu Maskesi

Malzemeler;

 • Küçük boy sulu domates,
 • 1 kaşık pirinç unu,

Hazırlanışı Ve Uygulanışı; blender ile domatesi iyice ezip içerisine pirinç unu ilave ederek iyi bir kıvama gelene kadar devam ediniz. Daha sonra makyaj süngeri veya buna yakın bir şey ile cildinize uygulayıp, 15-20 dakika sonrasında ılık suyla temizleyiniz. Bu maskeyi özellikle sabahları işe veya okula gitmeden önce her gün düzenli olarak tekrarlarsanız çok değil 1 hafta içerisinde cildinizde ki ölü deriyi kaldırmış olacaksanız. Bu sayede cildiniz daha parlak ve pürüzsüz bir hal alacak.

Sizlere birbirinden etkili ve faydalı pürüzsüz cilt maskesi sunduk. Bu maskeleri düzenli bir şekilde uygulamanız akabinde iyi sonuçlar alacağınıza inanıyoruz. Maskeleri uygulayan ve olumlu sonuçlar alanlar olursa deneyimlerini bizimle paylaşırlarsa çok seviniriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu