Diyet

Protein Kilo Aldırır mı?

Protein tüketimiyle ilgili yaygın bir teori, vücut ağırlığını daha iyi yöneterek obeziteyi önlemeye ve bunlarla savaşmaya yardımcı olabileceğidir. Protein karbonhidratlardan daha yavaş parçalanır, bu nedenle daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olabilir ve öğünler arasında acıkmanızı engelleyerek daha az atıştırma yapmanızı sağlar. Bununla birlikte, bazıları proteinlerin uzun vadeli sağlık için güvenli ve etkili olup olmadığı konusunda hemfikir değildir.

Son zamanlarda yapılan bir araştırma, yüksek proteinli bir diyetin kilo alımına yol açabileceğini buldu. Diyeti %20’den fazla proteinden, özellikle hayvansal proteinden oluşan kişilerin, %10 protein tüketenlere göre daha fazla kilo alma olasılığı daha yüksektir. Bununla birlikte, protein vücut ağırlığının korunmasına yardımcı olan temel bir besindir, bu nedenle ne kadar protein tüketileceğini bilmek kafa karıştırıcı olabilir.

Vücudunuzun kas büyümesi ve onarımı için ihtiyaç duyduğundan daha fazla tüketirseniz kilo almaya başlayabilirsiniz. Ekstra proteinin nitrojen bileşenleri çıkarılır ve glukoneogenez döngüsüne girer. Burada vücudunuz ürettiği glikojen ile karbonhidratları ayırt edemez, bu nedenle daha fazla vücut yağı depolamaya başlar.

Protein ve Kilo Alımı Arasındaki ilişki​

Basitçe söylemek gerekirse, her şeyi aşırı tüketmek zararlı olabilir – protein tüketimi de farklı değildir. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğundan daha uzun süre protein tüketirseniz, kilo alımı gibi olumsuz etkilere neden olabilir. Ayrıca, proteininizi nasıl tükettiğiniz de vücut ağırlığını yönetmede rol oynar.

Günlük ne kadar protein tüketmeliyiz?​

Günlük protein gereksinimleriniz yaşam tarzınıza, hedeflerinize, vücut tipinize, hamileliğinize ve altta yatan hastalık veya koşullara bağlı olarak değişir. Örneğin, bir sporcu veya sporcu gibi son derece aktif bir birey, vücut ağırlığına göre kg başına 2 gr’dan fazla protein tüketmemelidir. Aynı zamanda, normal fiziksel aktivite düzeyine sahip sağlıklı bir birey, vücut ağırlığının kilogramı başına yaklaşık 0.8 g protein tüketmelidir. Bunun üzerindeki herhangi bir şey sağlıksız kilo alımına neden olabilir.

Bilimsel olarak, vücudunuz herhangi bir makro besini depolanmış yağa dönüştürebilir ve depolayabilir. Dolayısıyla, çok fazla protein tüketirseniz, diğer enerji biçimlerine erişim kolaylığına bağlı olarak, vücudunuz onu şekere dönüştürebilir ve yağ olarak depolayabilir.

Protein tüketirken, kalori içeren protein açısından zengin yiyecekler yiyebilirsiniz. Proteinle ilgili en çok göz ardı edilen gerçeklerden biri, protein açısından zengin gıdaların ve takviyelerin de kalorileri olabileceğidir. Bu nedenle fazla tüketmek ve yakmamak olumsuz etkilere neden olabilir. Günlük yaktığınızdan daha fazla kalori tüketmenin her zaman kilo alımına yol açacağı bir sır değil. Bununla birlikte, bir fitness koçunun veya uzman bir beslenme uzmanının doğru tavsiyesi, proteinlerinizi daha iyi anlamanıza ve sınıflandırmanıza yardımcı olabilir.

alımını arttırırken diğer makro besinleri azaltmak gibi basit stratejiler yardımcı olabilir. Bununla birlikte, zamanla aşırı protein tüketmenin başka riskleri de vardır. Örneğin böbreklere zarar verebilir veya kardiyovasküler sağlığı olumsuz etkileyebilir.

Protein, genel sağlığınızı korumada hayati bir rol oynar. Ancak aşırı tüketmek zamanla kilo alımına yol açacaktır. Tavsiye edilen kalori alımını aşarsanız özellikle doğrudur. Bu nedenle, hedefiniz kilo vermekse toplam kalori alımınıza dikkat etmelisiniz. Bununla birlikte, hedefiniz kilo almaksa, en önemli şey, karbonhidrat ve yağ ile birlikte protein alımından gelen kalorilerin %20-30’una sadık kalarak toplam kalori tüketiminizi artırmaktır.

Protein Kaynaklı Sağlıksız Kilo Alımını Önlemek İçin Bu Yaygın Hatalardan Kaçının​

Protein tüketimine bağlı olarak sağlıksız kilo almanızın tek yolu aşırı tüketmek veya sağlıksız bir şekilde hazırlamaktır.

Sağlıksız kilo alımını önlemenin başarılı yollarından bazıları şunlardır:

  • Protein açısından zengin gıdalarınızdan fazla kalori (yakabileceğinizden) tüketmediğinizden emin olun.
  • Koşma, spor salonu antrenmanları vb. gibi fiziksel aktivitelere katılarak fiziksel olarak aktif kalın.
  • Vücudunuzun protein gereksinimlerini anlamak için uzman bir beslenme uzmanına danışın.
  • Günlük protein ihtiyacınızı karşılamak için seçtiğiniz yiyeceklere dikkat edin.

Kilo Alımına Katkıda Bulunabilecek Protein Kaynakları​

Protein tozu​


İyi bir egzersiz rutininin olmaması ve aşırı protein tozu kullanımı kilo alımına neden olabilir; Artan kalorileri dengelemek için diyetinizdeki diğer besinleri değiştirmeden protein alımınızı artırırsanız kilo almaya başlarsınız. Protein tozu, kilo almaya çalışanlar için takviyesi olabilir, ancak kilo vermeye çalışıyorsanız, onu akıllıca kullanmanız gerekir.

Kilo almak isteyenler iştahsızlıkla mücadele eder. Protein tozları, daha fazla tam gıda yemeden protein alımını artırmanın basit bir yoludur. Markaya ve protein içeriğine bağlı olarak, protein tozları değişir. Bu nedenle, hangisinin sizin için en iyi olduğunu belirlemek için bir diyetisyene danışın. Uzmanlar, sağlık ihtiyaçlarınıza uyacak en iyi seçeneğe sizi yönlendirecektir.

Yoğurt​


Mağazadan satın alınan yoğurt genellikle yüksek miktarda protein içerdiğini iddia eder, ancak fazladan şeker ve koruyucu içerebileceğinden günlük olarak tüketmemelisiniz. Ek olarak, tatlandırıcılar ekledikleri için sizin için sağlıksızdırlar. Evde yapılan yoğurtlar her zaman en iyi seçimdir.

Et​


Etteki protein, kolesterol, doymuş yağ ve kalorilerin tümü yüksektir. Ayrıca lif içermediği için fazla yeme olasılığınız daha yüksektir. Ancak yağsız tavuk eti, kas geliştirmenize yardımcı olarak istenmeyen kilo alımını önler.

İşlenmiş peynir​


Peynir iyi bir protein, kalsiyum ve diğer temel elementler kaynağıdır. Ancak yediğiniz peynirin bilincinde olmak çok önemlidir. Kilo alımını önlemek istiyorsanız işlenmiş peynirden kaçının.

Yukarıdaki bilgilerle, optimum sağlık sonuçları elde etmek için ne kadar ve ne sıklıkta tüketileceğini bilmek için doğru proteinleri seçmek ve bunları sağlıklı bir şekilde (örneğin ızgara, haşlama, kavurma veya buharda pişirme) hazırlamak çok önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu