Diyet

PCOS ile Nasıl Kilo Verilir?

Üreme çağındaki her 10 kadından yaklaşık 1’inde yaygın bir hormonal bozukluk olan polikistik over sendromu (PKOS) vardır. PCOS’lu kadınlar genellikle kilo vermeyi PCOS’u olmayanlara göre daha zor bulmaktadır. Ek olarak PCOS, istemeden kilo almayı kolaylaştırabilir ve bu sinir bozucu olabilir. Bu nedenle, PKOS ile nasıl kilo verilir sorusu çok önemlidir.

Bu makale, PKOS kilo alımının temel nedenlerini açıklamakta ve kilo kontrolünüzü yeniden kazanmanıza yardımcı olacak adımları paylaşmaktadır.

PKOS ve Etkisini Anlamak​

Polikistik over sendromu, düzensiz adet döngüleri, bir veya her iki yumurtalıkta küçük kistlerin oluşumu ve artan erkeklik hormonu seviyeleri ile karakterize hormonal bir bozukluktur. İnsülin direnci de PKOS’un ortak bir özelliğidir ve bozukluk kısırlık da dahil olmak üzere çeşitli hastalıklara yol açma potansiyeline sahiptir.

Fazla kilolu veya obez olan PKOS hastaları için kilo kaybı zor olabilir. Rahim kanseri, diyabet, kalp hastalığı ve uyku apnesi gelişme riskini artırabilir. Bununla birlikte, %5-10’luk bir kilo kaybı bile PKOS semptomlarının yönetimini önemli ölçüde etkileyebilir. PKOS sırasında sağlıklı bir kilo kaybı, doğurganlığı, insülin direncini, hormon seviyelerini, düzensiz dönemleri, yumurtalık fonksiyonunu, istenmeyen tüy büyümesini ve genel sağlığı iyileştirebilir.

PKOS ve Kilo Alma: Bağlantı​

PKOS’lu hastalarda kilo alımının önde gelen iki nedeni insülin direnci ve inflamasyondur.

İnsülin direnci, vücudunuz insüline daha az yanıt verdiğinde ortaya çıkar ve beynin yemek yedikten sonra bile aç olduğunuzu düşünmesine neden olur. Aşırı yemeye ve gereksiz atıştırmalara yol açabilir. İnsülin direncinin neden olduğu aşırı insülin seviyeleri de vücudun özellikle karın çevresinde yağ depolamasına neden olur.

Enflamasyon, vücudunuzun bağışıklık sistemi sürekli olarak sağlıklı hücrelere ve dokulara saldırdığında ortaya çıkar. Sonuç olarak, vücudun bu dokuları korumak için daha fazla yağ depolamasına neden olur.

Kronik inflamasyon kilo alımına neden olabilir, ancak ve yaşam tarzı seçimleri de kilo yönetiminde önemli faktörlerdir. Bu nedenle, diyet ve yaşam tarzını değiştirmek, PKOS’lu kişilerde kilo vermeye yardımcı olabilir.

Not: PKOS’lu birçok kadın için kilo almak kolay ve vermek zordur. Ancak kilo vermenin ek zorluklarına rağmen, uygun diyet, egzersiz ve ilaç tedavisi ile kesinlikle mümkündür. PKOS kilo alımının ana nedenleri olan insülin direncini ve iltihaplanmayı yönetmeye yardımcı olacak sağlıklı değişikliklere odaklanmanız gerekir.

PKOS ile Nasıl Kilo Verilir?​

Kilo vermek herkes için zorlayıcı olabilir, ancak sendromu olan kişiler bunu daha zor bulmaktadır. Aşağıdakiler, PKOS’luyken kilo vermek için bazı yararlı ipuçlarıdır.

Sağlıklı Bir Diyet Takip Edin​

Bir diyet planı oluştururken “tek beden herkese uyar” felsefesini kullanmak yerine, daha fazla protein, sebze ve sağlıklı yağ tüketmeye odaklanın. Ayrıca, şekerli ve karbonhidrat açısından zengin yiyeceklerden kaçının. Bunun yerine, lif açısından zengin yiyecekler yemeye çalışın çünkü bunlar sindirime yardımcı olur ve yemeklerden sonra kendinizi daha tok hissetmenizi sağlar. Ek olarak, metabolizmayı hızlandırmak için diyetinize daha fazla fermente gıda ekleyin. Bu modifikasyonlar, geliştirme şansını azaltabilir çünkü birçok PKOS hastası insülin direnci ve yüksek kan şekeri seviyeleri yaşar.

Araştırmalar, daha az karbonhidrat yemenin metabolizmayı artırabileceğini ve ‘lu hastaların daha fazla kilo vermesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

İşlenmiş Gıdaların Tüketimini Azaltın​

İşlenmiş gıdalara eklenen şeker, kan şekeri seviyelerini yükseltir ve insülin direnci riskini artırarak obeziteye yol açar. Ek olarak, işlenmiş gıdalar genellikle kilo alımının birincil nedeni olan iltihaplıdır. Bu nedenle, kızarmış veya paketlenmiş atıştırmalıklar için sağlıklı alternatifler (meyve ve kuruyemiş gibi) bulun.

İsteklerinizi Yönetin​

Bazen, istek kontrol edilemez görünüyor. Birçok PCOS kadını, aşırı yeme ile mücadele eder ve yoğun yemek istekleri yaşar. Bununla birlikte, arzularınızı kontrol etmek çok önemlidir çünkü aksini yapmak kilo verme çabalarınızı tamamen boşa çıkarabilir. Doktorunuz veya terapistiniz, isteklerinize neyin neden olduğunu belirlemek ve bunlarla başa çıkma mekanizmaları oluşturmak için sizinle birlikte çalışabilir.

Düzenli egzersiz​

, kilo kaybını hızlandırmanın harika bir yoludur. Günde en az 30 dakika egzersiz yapan kadınların obez olma olasılığı daha düşüktür ve bu da kilo vermelerini kolaylaştırır. PKOS için en iyi egzersiz, genellikle aerobik egzersiz ve direnç eğitiminin bir kombinasyonudur. Bununla birlikte, çok fazla egzersizin olumsuz sonuçları olabilir. Bu yüzden aşırıya kaçmayın.

Yeterli uyku almak​

kötü uyku ile ilişkilidir. Uzmanlara göre, kaliteli bir uyku döngüsüne sahip sağlıklı yetişkinlerin vücutlarında daha az yağ birikimi olacak ve kilo verme olasılıkları daha yüksek olacaktır. Geceleri sekiz ila dokuz saat arasında uyumayı hedeflemeye çalışın.

Stres Yönetimi​

Stres kilo alma riskinizi artırır. Bu nedenle, stresinizi yönetmek ideal kilonuzu korumanıza yardımcı olabilir. Stresli olduğunuzda, vücudunuz kilo alımına ve insülin direncine neden olan bir hormon olan daha fazla kortizol üretir. Kortizol seviyenizi azaltmak için yoga, meditasyon ve diğer boş zaman aktiviteleri gibi stres giderici aktivitelere odaklanın.

Sabırlı ol​

PKOS’lu kadınlar kilo vermeye çalışırken sabırlı olmalıdır çünkü kilo verme sonuçları yavaş yavaş ortaya çıkacaktır. Ek olarak, herkesin vücut tipi farklı olduğu için kilo verme deneyimlerini başka birininkiyle karşılaştırmaktan kaçınmalıdırlar.

Kendi Kendine İlaç Vermekten Kaçının​

PKOS’un tedavisi yoktur, ancak semptomları yönetmenin yolları vardır. İlaç tedavisi yardımcı olabilir, ancak genellikle diyet ve egzersiz gibi yaşam tarzı değişiklikleriyle birleştirildiğinde daha etkilidir. Herhangi bir değişiklik yapmadan önce bir doktorla konuşmak, sizin için doğru olan bir plan oluşturmak için çok önemlidir.

Çözüm

Kilo alımı, PKOS’un birçok belirtisinden biridir. PCOS’unuz olduğunda kilo vermek daha uzun sürse de, besleyici bir diyet yemek, yeterince uyumak ve düzenli egzersiz yapmak gibi sağlıklı yaşam tarzı seçimleri yardımcı olur. PKOS ile kilo vermek için insülin direncini ve iltihabı azaltmak da gereklidir. Bununla birlikte, kilo kaybı PKOS semptomlarına yardımcı olabilse de, bu tam bir iyileşme anlamına gelmez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu