Diyet

Nemlendirmenin Ötesine Geçen Salatanın 5 Faydası

Salatalık, yiyebileceğiniz en lezzetli sebzelerden biridir. Ancak gevrekliği ve lezzetinin ötesinde, yazın favorisi vücudunuz için de harikadır. Etkileyici bir sağlık faydaları listesiyle sonuçlanan antioksidanlar, vitaminler ve hatta bir miktar lif sunar.

İlginizi çekti mi? Salatalık yemenin faydaları ve yemeklerin tadını çıkarmak için tarif fikirleri hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

İlk olarak, her şeyi sorgulamanıza neden olacak bir gerçek: Salatalık sebze değildir. Botanik olarak bakarsak salatalık meyvedir. Bitkinin yapısı ve organizasyonu gibi fizyolojik unsurlara odaklanan botanik tanım, salatalığı bir meyve olarak sınıflandırır. Bir botanikçi, meyvelerin çiçekli bir bitkinin yumurtalığından büyüdüğünü ve tohumlara sahip olduğunu açıklayacaktır. Salatalığın ortasında tohumlar bulunduğu ve bir salatalık bitkisinin çiçeğinden büyüdüğü için botanik olarak bir meyvedir. Botanik sebzeler, bir bitkinin yaprak, gövde ve kök gibi yenilebilir diğer yapıları olabilir ve tohumları yoktur. Botanik sebzelerin örnekleri arasında marul, havuç, kuşkonmaz ve brokoli bulunur.

Mutfakta, salatalık sebzedir. Bir şefe veya diyetisyene bir salatalığı nasıl sınıflandıracağını soracak olursanız, muhtemelen salatalığın bir sebze olduğunu söyleyeceklerdir. Bunun nedeni salatalığın görünümü, dokusu ve tadıdır. Sebzeler daha az tatlı, genellikle tuzlu yemeklerde hazırlanır ve genellikle daha sert bir dokuya sahipken, meyveler tipik olarak tam tersidir: yumuşak, daha tatlı ve daha çok kahvaltılara ve tatlılara eklenir. Bu nedenle, botanik olarak salatalık bir meyve iken, mutfak olarak sebze olarak sınıflandırılabilir. Sonuç olarak salatalık meyve mi yoksa sebze mi? Cevap: ikisi de!

300 gramlık bir çiğ salatalık için beslenme profili :

  • 45 kalori
  • 2 gram protein
  • 10 gram karbonhidrat
  • 1 gram yağ
  • 2 gram lif
  • 5 gram şeker

Salatalığın Sağlığa Faydaları​

Hastalık Riskini Azaltabilir​

Salatalık, beta-karoten, lutein, zeaksantin, ve K vitamini dahil olmak üzere sayısız antioksidan içerir. Antioksidanların serbest radikallerle onları nötralize ederek savaştığını ve bu da nihayetinde onları zararsız hale getirir. Bu önemlidir, çünkü aşırı miktarda serbest radikal, kalp hastalığı ve kanser gibi kronik durumlarda önemli bir oyuncu olan hücresel hasara ve oksidatif strese neden olabilir. Ancak, örneğin salatalık gibi antioksidan bakımından zengin gıdalara güç vererek (ve genel olarak sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürerek), oksidatif stresi etkin bir şekilde yöneterek riskinizi azaltabilirsiniz.

Nemlendirme Sağlar​

Su içeriğinden bahsetmeden salatalığın faydalarından bahsetmek mümkün değil. Salatalık yaklaşık yüzde 95 sudan oluşuyor ve onu harika bir nemlendirici gıda yapıyor. Vücudunuzun sıcaklığını düzenlemek ve atıkları idrar yoluyla uzaklaştırmak gibi temel biyolojik işlemleri gerçekleştirmek için suya ihtiyaç duyması nedeniyle bu dikkate değerdir. Gün boyu sıvı tüketseniz de salatalık yemek sulu kalmanın harika yoludur.

Sağlıklı Sindirimi Destekler​

Salatalığın nemlendirici faydaları bağırsaklarınıza da uzanır. Yeterince sıvı tüketmediğinizde kolonunuz (kalın bağırsak) dışkıdan su çekerek kurumasına neden olur. Bu, dışkının geçmesini zorlaştırabilir ve potansiyel olarak bir kabızlığa yol açabilir. Bununla birlikte, susuz kalmanın (örneğin su içmek ve salatalık yemek yoluyla) hareket etmesine yardımcı olacağını ve kabızlığı önleyecektir. Lif bölümünde, salatalık az miktarda çözünür ve çözünmez lif içerir. Çözünmeyen lifler dışkıya hacim kazandırırken, çözünür lifler [onu] birbirine bağlamaya yardımcı olur. Bu etkiler hem bağırsak hareketlerini düzenler.

Kan Şekeri Düzeylerini Yönetir​

Antioksidan kaempferol vücudunuzun kan şekerini yönetmesine yardımcı olabilir. Antioksidan, karbonhidratları parçalayan iki enzim olan amilaz ve glukozidazı baskılayarak çalışır. (Bilgi: Vücudunuzdaki karbonhidratlar, hücrelerinizin enerji için kullandığı glikoza parçalanır.) Bu, kan şekerinin yükselmesini yavaşlatır, dolayısıyla şiddetli ani yükselmeleri önler ve potansiyel olarak şeker hastalığını yönetir. Dahası, salatalıkların şekeri doğal olarak düşüktür ve kan şekeri seviyelerinin kontrolüne yardımcı olabilecek lif sunar.

Sağlıklı Kan Pıhtılaşmasını Teşvik Edebilir​

Bir başka salatalık faydası, sağlıklı kan pıhtılaşmasını içerir. Bunun nedeni, işlem için gerekli olan yüksek içeriğidir. Özellikle, K vitamini, vücudun kanın pıhtılaşması için gerekli olan bazı proteinleri yapmasına yardımcı olur. Bir kesik veya yara aldığınızda çok fazla kan kaybetmemenizi sağlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu