Sağlık

Koltuk Altı Kararması Neden Olur? En Hızlı Nasıl Geçer?

Koltuk altı kararması için yapacağınız bitkisel tedaviler, kısa vadede sizlere beyazlamış bir görünüm sağlayacaktır.

Koltuk altı kararması özellikle yaz aylarında mayo giyecek bayanlar için fiziki görünüm açısından oldukça kötü bir görünüm sergilemektedir. Doğal olarak bir çok kadın ve erkek bu kararmaların daha hızlı geçmesi için bir çok yollara başvuracaktır. Bunun hem tıbbi alanda hem de doğal yöntemlerle geçirebileceğiniz bir çok tekniği elbette var. Bu teknikleri bilmeden önce bilmeniz gereken nokta bu kararma sizde neden oldu? Bu sorunun cevabını bilirseniz daha hızlı tedavi yolları bulabilirsiniz. Bizler sizlere koltuk altı kararması nedenleri ile birlikte tedavi yollarını da en detaylı hali ile anlatmaya çalışacağız.

Koltuk Altı Kararmasının Nedenleri Nelerdir?

Koyu renklenme çoğunlukta akanthosis nigricans ( AN ) olarak isimlendirilen bir cilt rahatsızlığından meydana gelmektedir. Cilt rengimizi belirleyen tıp dilinde melanosit adı verilen pigment hücreler mevcuttur. Bu hücrelerin çoğalması demek cilt renginin daha koyu bir hal alması demektir. AN dediğimiz olay genetik olarak aileden de geçebilmektedir. Yani akraba, kardeş veya ebeveynlerden her hangi birinde bu sorun varsa sizde de görünme olasılığı yüksektir. Kararma durumu koyu cildi olan insanlarda daha fazla görünmektedir. Koltuk altı kararmasının en başlıca sebepleri arasında, epilasyon veya koltuk altı tıraşı gibi işlemlerden kaynaklanmaktadır. Bunun yanı sıra Tip 2 diyabet, obezite, hormonal değişimler,naylon iç çamaşırı kullanımı, sigara kullanımı gibi sebepleri en çok bilinenlerden.

Koltuk Altı Kararması İçin
Koltuk Altı Kararması İçin

Koltuk Altı Kararması İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

 • Kilolardan Kurtulun: Obezite olan kişiler de koltuk altı kararması oldukça çok görülmektedir. Bu yüzden sağlıklı kilo verme koltuk altı kararması için etkili bir tedavi yöntemi olacaktır.
 • Koltuk Altı Kararması İçin Aspirin: Aspirin uygulaması bir çok cilt sorunu için etkili olduğu gibi koltuk altı kararmasın da da faydası oldukça iyidir. 2 adet aspirini iyice ezip yarım çay bardağı suya ekleyiniz ve erimesini sağlayın, daha sonra koltuk altına sürerek 45 dakika kadar bekleyiniz ve yıkayarak temizleyin. Bu uygulamayı her gün düzenli yapmanız takdir de en iyi sonuçları göreceksiniz.
 • Limon Uygulaması: Limon özellikle ölü hücreleri temizleme de sıklıkla kullanılır. Ölü hücreleri koltuk altı bölgesinden attığınız vakit o bölgenin beyazladığını göreceksiniz. Öncelikle bir miktar zerdeçal,yoğurt ( yoksa bal ) alıp limon suyu ile karıştırıyoruz. Macun kıvamına gelene kadar bu karıştırma işlemini yapın ve macun kıvamına gelince koltuk altına sürerek ortalama 10-15 dakika bekletip yıkayınız.
 • Koltuk Altı Kararması Patates: Patates ile koltuk altı kararmasın da iki yöntem deneyebilirsiniz. Öncelikli yöntem bir patatesi dilimleyerek koltuk altına sürünüz. Diğer ise rende gibi bir şey ile patatesin suyunu çıkartıp yine aynı bölgeye sürüp 10-15 dakika bekletip, yıkayınız.
 • Kararmalara Salatalık: Patates uygulamasının aynısı salatalık mantığı ile de yapabilirsiniz. Salatalığı soyup koltuk altı bölgesine sürebilir veya suyunu çıkartıp bölgeye sürerek 10-15 dakika bekletebilirsiniz. Bunun daha iyi etkisini görebilmek için salatalık suyuna ekleyeceğiniz bir kaç damla limon ve zerdeçal ile macun kıvamına getirerek, koltuk altı bölgesine uygularsınız. Ortalama 30 dakika kadar bekletip, yıkayınız.
 • Yumurta Yağı: Omega-3 bakımından zengin olan yumurta koltuk altı kararmaların da iyileştirici özelliğine sahiptir. Yumurta yağının tip dilinde re-epitelizasyon denilen yeni deri hücresi oluşumunu arttırarak cildin daha beyaz görünmesini sağlayacaktır. Tek yapmanız gereken gece yatmadan önce yumurta yağını koltuk altına sürün ve sabaha kadar bekletin. Sabah kalktığınızda pH dengeli sabun veya şampuan ile koltuk altını iyice yıkamalısınız. Az da olsa gece kokusu sizi rahatsız edebilir ama güzel sonuçları görünce iyi ki dayanmışım diyebileceğiniz yöntemdir.
 • Koltuk Altı Kararması Aloe Vera: Aloe vera doğal bir antibakteriyel olup, koltuk altı kararması içinde etkili bir tedavi yöntemidir. Aloe vera yaprağı içerisinde ki jeli koltuk altlarınıza sürerek 15 dakika kadar bekleyiniz. Sonrasında su ile iyice yıkayınız ve bu uygulamayı hafta da 2 kez yapmanız güzel bir etki olmasına yardımcı olacaktır.
 • Koltuk Altı Kararması İçin Karbonat: Karbonat ile koltuk altı kararmalarından kurtulmanın iki farklı yolu vardır. Bunlardan birincisi peeling yaparak. Öncelikle karbonat ile suyu iyice karıştırıp macun kıvamına gelmesini sağlıyoruz. Elde edilen bu macunu koltuk altına ovarak sürüp, toz halde bir miktar daha karbonatı aynı bölgeye sürüyoruz. Yıkayarak temizliyorsunuz. Diğer yöntem ise gül suyu ile karbonattan oluşmaktadır. Karbonat ile gül suyunu iyice karıştırıp yine macun kıvamına getiriyoruz. Koltuk altı bölgesine sürerek kısa süre masaj yapar gibi ovalıyoruz ve ılık su ile yıkıyoruz. Bu işlemi düzenli yaptığınız takdirde koltuk altının beyazladığını göreceksiniz.
 • Koltuk Altı Kararması Zeytinyağı: Zeytinyağı cildi nemlendirme de ve beslemede iyi bir etkiye sahip olup zengin bir antioksidan kaynağıdır. Koltuk altı kararması içi yapmanız gereken 2 yemek kaşığı sızma zeytin yağı içine 3 yemek kaşığı kadar esmer şeker ilave ediyoruz ve güzel bir karışım elde etmiş oluyoruz. Elde etmiş olduğunuz bu karışımı 1-2 dakika kadar koltuk altına masaj yolu ile uygulayınız. Masaj işlemi bitince 5 dakika o şekilde dursun sonrasında ılık su ile yıkayınız. Hafta da 1-2 defa yaptığınız takdirde faydasını göreceksiniz.
 • Zerdeçal: Sizlere daha önce bir çok yüz maskesi tarifinde özellikle cilt tonunu açmanız için tavsiye ettiğimiz zerdeçal koltuk altı kararması içinde etkili bir yöntemdir. Süt içerisinde bulunan laktik asitlerle birlikte muhteşem ikili olacağına emin olabilirsiniz. Öncelikle yapmamız gereken bir çay kaşığı zerdeçal tozunu bir yemek kaşığı süt ve bir çay kaşığı bal ile karıştırırarak güzel bir macun elde ediyoruz. Bu karışımı alıp koltuk altınıza iyice yedirin ve ortalama 10 dakika kadar bekletip, yıkayınız. Haftada 2 defa yapmanız kafidir.
 • Kastor Yağı: Gözenek temizlemede faydası olan kastor yağı koltuk altı kararması içinde faydası olmaktadır. 1-2 çay kaşığı kastor yağını koltuk altlarına sürerek 5 dakika kadar bekletip, yıkayınız. Her gün düzenli yaptığınız takdirde kastor yağı koltuk altı bölgesinde ki kirleri arındırır ve ölü hücrelerin yok edilmesinde fayda sağlar.
 • Çay Ağacı Yağı: koku önlemede faydası olan çay ağacı yağının koltuk altı kararması içinde faydası yüksek seviyededir. 5-6 damla çay ağacı yağını bir bardak su ile karıştırınız. Evinizde varsa sprey kutusu tarzı bir şey bunun içerisinde bu karışımı döküp, koltuk altınıza sıkabilirsiniz. Sıktıktan sonra sadece kurumasını bekliyorsunuz ve temizliyorsunuz. Her gün düzenli olarak bir defa yapmanız fayda sağlayacaktır.
 • Badem Yağı: Koltuk altı renginin açılması için etkili fitokimyalları bünyesinde barındıran badem yağını düzenli kullandığınız takdirde kısa sürede faydasını gösterecektir. Bir kaç damla badem yağını koltuk altlarına sürerek 10 dakika kadar bekleyip, sonra yıkayın. Her gün bu uygulamayı tekrarlayarak etkisini görene kadar devam ettirin.
 • Ayçiçeği Yağı: Bu yağın en güzel tarafı bol oranda E vitamini olması ve cildi beslemesidir. Günde 2 kere bir kaç damla ayçiçeği yağını koltuk altlarınıza 2-3 dakika masaj yapar gibi ovalayıp ardından 15 dakika kadar bekletip yıkayınız.
 • Gül Suyu: Bir yemek kaşığı yemeklik soda içerisine bir miktar gül suyu ilave edin ve bunu macun kıvamına gelene kadar karıştırınız. Elde edilen macunu koltuk altlarına sürüp 5-6 dakika kadar bekletip suyla yıkayınız. Cilde faydası hayli çok olan gül suyu Ph değerini dengeler,cildi nemlendirir ve dolaşımı artırmaktadır.
 • Sirke: Kararmış koltuk altları için kullanacağınız bu tarif oldukça etkili bir beyazlatma yöntemi de olacaktır. Yapmamız gereken sirke ile pirinç ununu karıştırarak bir macun elde ediyoruz ve bu macunu güzel bir duş aldıktan sonra koltuk altlarımıza sürüyoruz. 15-20 dakika beklettikten sonra durulayarak temizliyoruz.
 • Hindistan Cevizi Yağı: E vitamini cilt renginin açılması için faydası olan bir vitamindir. Bu yüzden E vitamin deposu olan Hindistan cevizi yağı koltuk altı kararmalar için etkili olacaktır. Her gün düzenli olarak duşa girmeden önce 15 dakika boyunca ilgili bölgelere masaj yaparak yağı yedirin. Her gün olmasa da 2 günde bir yapmanız hızlı sonuç almanıza fayda sağlayacaktır.
Koltuk Altı Kararması Bitkisel Çözüm
Koltuk Altı Kararması Bitkisel Çözüm

Koltuk Altı Kararmasını Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

 • Tıraş Yerine Ağda Yapın: Tıraş koltuk altını tahriş ettiği için kararmalara ve hasar görmesine sebep olacaktır. Bu yüzden daha çok ağda yöntemini deneyerek bu kararmaların önüne geçebilirsiniz.
 • Deodorant Kullanımı Durdurdun: İçerisinde kimyasal bulunduran deodorantlar koltuk altı kararmasına sebebiyet vermektedir.
 • Cildinizi Havalandırın Ve Nemlendirin: Cildin havasız kalması özellikle kararmalara sebep veren faktörler arasındadır. Hem havasız hem kuru ciltler de daha çok görülen kararmanın önüne geçmek için aloe vera, lesitin gibi doğal nemlendiricileri kullanmaya yönelin.

Sizlere koltuk altı kararması için fayda sağlayacak bilgilere yer verdik ama şunu da belirtmek isteriz ki her uygulama her ciltte aynı tepkimeyi vermeye bilir. Bu ciltlerin hassasiyetine bağlı bir şeydir. Eğer ki uyguladığınız bir maske ve benzeri bir şey cilt bölgenize zarar veriyor tahriş ediyor ise bu uygulamayı bırakmalı farklı şeyler denemelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu