Sağlık

Kadınlarda Saç Dökülmesi Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz

Kadınlar da saç dökülmesinin sebepleri ve tedavi yöntemleri ile ilgili bu makalemizde sizler de bir çok sorunun cevabını bulacaksınız.

Saç dökülmesi kimi zaman mevsimsel kimi zamanda vücuttaki eksiklikler sonucu oluşabilir. Kişiden kişiye göre saçların dökülme şekli değişebilir. İnsanların beslenme şekilleri saç dökülmesine etki edebilir. Belirgin bir saç dökülmesi yaşayan kişiler en kısa süre içerisinde bir uzmana başvuru yapmalarını öneririz. İnsanlarda saç çizgileri zaman içerisinde geriye doğru gider ve saçlarda seyrelmeler başlar. Erkeklere göre kadınlarda saç dökülmeleri tüm bölgelerde oluşabilir ve bazı deri hastalıklarına bağlı dökülmeler yaşanabilir. Gün içerisinde 50 ile 100 tel arası dökülen saçlar normal olarak kabul edilir. Yapılan duşlarda dökülen saç miktarında bir artış varsa normal zamanda kuru saçınızda elinize fazla saç telleri geliyorsa bu durumu ciddiye almalısınız.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Neden Olur?
Kadınlarda Saç Dökülmesi Neden Olur?

Kadınlarda Saç Dökülmesi Neden Olur?

Kadınların yaşadığı hormonal değişiklikler örneğin doğum gibi kullanılan ilaçlar, yaşanan stresler ve hastalıklar aynı zamanda genetik olarak saç dökülmeleri yaşanmaktadır. Saç dökülmesine tıp dilinde Androjenik Alopesi denilmektedir. Saç dökülmeleri daha birçok nedenden oluşmaktadır bunlar kişiye göre değişir. Kadınlar için saç ilk başta gelen önemli konulardan biridir. Bunun için birçok yönteme başvururlar. Saç dökülmeleri yaşayan kadınlar da psikolojik açıdan etkilenme bile yaşanabilir. Bu yüzden iyi bir araştırmayla nedeni bulunup çözüme ulaştırılmalıdır.

Saç Dökülmesi Nedenleri

 • Beslenme şekilleri
 • Demir eksikliği
 • Yaşanan hormon sıkıntıları
 • Genetik etmenler
 • Menopoz
 • Tiroit rahatsızlıkları
 • Doğum sonrası yaşanan dökülmeler
 • Kullanılan ilaçların yan etkisi
 • Yaşanılan stresler
 • Kişilerin yaşadığı bazı hastalıklar
 • Saçlara yanlış ürün kullanımı
 • Deri problemleri
 • Vitamin ve mineral eksikliği
 • Kimyasal ürünlere maruz kalma

ve bunlar gibi birçok nedenden ötürü saçlarda dökülmeler yaşanmaktadır. Sizler de bu konular hakkında daha dikkatli olup fazlaca saç dökülmesi yaşıyorsanız en yakın zamanda bir uzmana başvurun.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir
Kadınlarda Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir

Kadınlarda saç dökülmesi büyük bir sorunken saç dökülmelerinin önüne geçmek için bazı önerilerimiz var bunlar

 • Saçlarınızı ne çok sık ne de uzun aralıklarla yıkama yapmayın aralıklara dikkat ederseniz saçlarınızdaki dökülmeler azalabilir.
 • Sağlıklı beslenin ve her zaman uyku düzeninize dikkat edin
 • Beslenmenize çok dikkat edin tek yönlü beslenmeyin her yiyecekten azar azar tüketin ve stresten uzak durmaya çalışın
 • Şampuan seçimi bu konuda çok önemli saçlarınızı iyi tanıyın ve saç tipinize uygun bir şampuanla yıkama sağlayın
 • Sigara ve alkol gibi zararlı maddeleri tüketmekten uzak durun
 • Saç spreyleri ve jöle gibi ürünleri zorunda kalmadığınız sürece kullanmayın
 • Saçlarınızı kuruturken çok yüksek ısıyla kurutma yapmayın bu işlem saç köklerinizi zayıflatacaktır ve saç maşaları, düzleştiriciler gibi birçok saç aletlerini çok sık kullanmayın saçınıza zarar verebilirsiniz
 • Saç boyaları ve kimyasal ürünler kullanmamaya özen gösterin saçlar sık boyandığında saçlara ciddi zararlar verebilir bunun önüne geçmek için 6 hafta da bir boyamaya özen gösterin
 • Saçlarınızı sıkı bir şekilde bağlı olarak sürekli durması yanlıştır saçlarınızı açmalı ve saç tellerini rahatlatmalısınız
 • Seçtiğiniz taraklar çok önemli doğal fırçalardan oluşan yumuşak fırçalı taraklarla saçlarınızı alttan dışa doğru tarayarak dökülmelere engel olabilirsiniz
Kadınlarda Saç Dökülmesi Tedavisi
Kadınlarda Saç Dökülmesi Tedavisi

Kadınlarda Saç Dökülmesi Tedavisi

Saçlarınızda tedaviye başlamadan öncelikli olarak saçlarınızın dökülmesine neyin sebep olduğu ve hastalık varsa ne olduğu araştırıp tespit edilmelidir. Saç dökülmesinin sebebi bulunduktan sonra tedaviye başlanmalıdır. Yıpranan saçlarınız, uzamayan saçlar, şekil verilemeyen durumlarda saçlarınızın sağlığına kavuşması için bazı tedavi yöntemleri uygulanır. Saç dökülmelerine en etkili tedavilerden bir tanesi biotin alımıdır. Saçlarda yaşanan parlaklık kaybı ve şekil verememe gibi sorunları biotin takviyesi sayesinde çözülebilir. H ve B7 olan gıdalardan ya da hekiminizin önerdiği ilaçlardan takviye edebilirsiniz. Saçlarınıza saç mezoterpisi yaptırabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde saçınızın ihtiyacı olan maddeleri mikro iğneler sayesinde saç derinize enjekte edilir.

Bu yöntem sayesinde saç kökleriniz daha güçlü çıkar ve gözle görülür farklar oluşur. Doktora gittiğiniz taktirde yapılan tahliller sonucu vücudunuzdaki eksikliklere göre hekiminiz tarafından yapılan ilaç tedavisi yöntemiyle de dökülmeleriniz durabilir. PRP yöntemiyle kişilerden alınan kanlar yapılan işlemler doğrultusunda saç dökülen yere enjekte edilir. Son çare olarak da gözükse de artık günümüzde daha kolay ve tercih edilen tedavi yöntemlerinden biri de saç ekimidir Yapılan saç ekim işlemi nakledilen saç kökleriyle daha kalıcı tedavi sağlamaktadır.

Kadınlarda Saç Dökülmesi için Şampuan
Kadınlarda Saç Dökülmesi için Şampuan

Kadınlarda Saç Dökülmesi için Şampuan

Saç dökülmesi yaşanan sağlık problemlerinin en başında gelenlerdendir. Saç tipleri kişiden kişiye farlılık göstermektedir. Sizler de saç tiplerinize göre doğru ürünler tercih etmelisiniz bunun için yapmanız gerek saçınızı tanımak. Yağlı veya kuru saçlarınız varsa saç yapınız da kepek oluşumu varsa, alerjik yapıya sahipseniz bunları göz önünde bulundurarak şampuan seçmelisiniz. Size beğendiğimiz iyi markların birkaç şampuan önerisi sunmaktayız

 • Vichy saç dökülmeleri karşı DercoS Energisng şampuanı ile saç dökülmeleri azalacak saç kökleriniz kuvvet kazanacaktır. Saçlarda ilk yıkamadan sonra bile yumuşaklığı hissedeceksiniz ince telli saçları olanlar saçlarda elektriklenme sorunu yaşananlar bu şampuanı tercih edebilirler.
 • Babe saç dökülmesine karşı önleyici şampuan sayesinde saç kökleriniz kuvvet kazanıp saçlarınız şekil alacak saçlarınızdaki kopmalar ve kepeklenmeler bu şampuanla giderilebilir.
 • La Roche Posay Kerium saç dökülmesine karşı etkili bu şampuan sayesinde saçlarınız eski hacimlerine kavuşacak saç dökülmeleri azalacaktır.
 • Seba Med şampuanları uzun yıllardır birçok bakım ürünleriyle hizmet vermekte. Saç dökülmesi için çıkardığı bu bitkisel özler içeren şampuan sayesinde saçlarınız eski ışıltısına kavuşabilir.
 • Loreal saç bakım şampuanıyla saç dökülmeleri azalacak gözle görülür farklar ortaya çıkacaktır.
 • Keraste Bain Prevention dökülmeler karışı olan şampuanla saçlarınızdaki kuru ve yağlı bölgelerde sağladığı dengelem sayesinde saçlarınız beslenir.
Kadınlarda Saç Dökülmesi Nasıl Anlaşılır?
Kadınlarda Saç Dökülmesi Nasıl Anlaşılır?


Kadınlarda Saç Dökülmesi Nasıl Anlaşılır?

Saçlarımızın dökülmeye başladığı andan itibaren panik yapmaya başlayıp her türlü yöntemi denemeye çalışıyoruz bu durum sayesinde saç dökülme sebebi bilinmeden uygulanan yöntemler saça daha da zarar teşkil edebilir. Saçınızın neden döküldüğünü, hangi tip saç dökülmesi yaşadığınızı bir dermotoloğa başvurarak sebeplerini öğrenebilirsiniz. Daha sonra uygun bakım yöntemlerini saçınıza uygulayabilirsiniz. Dermatologlar size yaptıkları testler sayesinde bakım ve tedavi önerilerini uygulayabilirsiniz.  Erkeklere oranla kadınlar için saçlarda kellik oluşacak kaygısı daha da önem teşkil etmektedir. Dökülmeler yaşandığında bunun sonucunda kellik oluşacak kaygısı yaşarlar. Ama her saç dökülmesinde bu durum yaşanmaz.

Gün içerisinde dökülen saçlarınız 100 teli geçmiyorsa bu durum saç köklerinizin yenilenmesidir. Ama rakamlar bunu geçiyorsa saç dökülmenizin başladığını bilmelisiniz. Saçlarınızdaki uzama hızı yavaşlıyorsa ama bu yaş geçtikçe de yavaşlayabilir bunu göz ardı etmeyin. Uzaması yavaşlayan saçta kırılmalar yaşandığından dökülme belirtisidir. Saçlarınızda ki kepeklenme de bir artış yaşıyorsanız bu durum saç dökülmesine sebep olabilir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi saç şampuanınızı saç tipinize göre seçmezseniz kepeklenme de artış olup döküntüye sebep olacaktır. Eskisi kadar parlak olmayan saçlarınız gürlüğü kaybetmişse dökülmeler başlamış demektir.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Bitkisel Tedavisi
Kadınlarda Saç Dökülmesi Bitkisel Tedavisi

Kadınlarda Saç Dökülmesi Bitkisel Tedavisi

Saç dökülmelerine neyin iyi geldiği sorusu herkesin araştırdığı bir konudur. Bizlerde sizin için araştırmalar yaparak saçlarınız için bitkisel yöntemleri araştırdık. Doğal ortamdan saçlarınız için hangi bitkiler şifa kaynağı işte bunlar

 • Aloe Vera; saç derisine oldukça faydalı olan bu bitki sayesinde saçlarınızdaki dökülmeleri önemli ölçüde azaltacak saç köklerinizin daha dayanıklı olmasını sağlayacaktır. Saçlardaki nem dengesini koruyan bu bitki saçınızı sağlığına kavuşturabilir içerisindeki jeliyle saçınıza masaj yaparak bakım sağlayabilirsiniz.
 • Çörek Otu Yağı; her derde deva denilen çörek otu sayesinde içerisinde saçlarınız için oldukça zengin vitaminler bulunmaktadır. ( A, B1, B2, B6, E, C) Çörek otu yağı saç diplerinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.  Bu yöntemle saçlarınız canlılık kazanacaktır besin olarak da tüketilebilir.
 • Soğan; soğan içerisindeki mineraller sayesinde saç kökleriniz beslenir, dökülmeleriniz azalır. Kokusundan her ne kadar hoşlanmasak da soğan suyuyla durulanan saçlara bakım yapılır saçlarınız parlaklık kazanır.
 • Sarımsak; günümüzde de sarımsak özlü saç bakım ürünleri oldukça revaçtadır. Sizler bunu doğal, bitkisel yöntemle saçınıza uygulayarak dökülmelerinize engel olabilirsiniz. Bir top sarımsağı blende ederek suyu çıkarılır E vitamini ürünüyle karıştırıldığında saç dökülen kısma masaj yöntemiyle uygulanır.
 • Yeşil Çay; bu bitki sayesinde saçlarınızın büyümesi hızlanmaktadır ve dökülen saçlarınızın yerine yeni saçlar çıkarmaktadır. 2 yeşil çay poşetini 3 bardak sıcak suda demledikten sonra hafta da 2 kez şampuanlandıktan sonra durulama suyu olarak kullanabilirsiniz.
Kadınlarda Saç Dökülmesi Tipleri
Kadınlarda Saç Dökülmesi Tipleri

Kadınlarda Saç Dökülmesi Tipleri

Kadınlar da saç dökülmeleri yaygın olarak tüm saçlarda oluştuğu için yaşanan seyrelmeleri geç fark edilebilir. Kadınlarda 3 tip saç dökülme şekli vardır.

1- Diffüz (yaygın); erken dönem dökülmelerine denilmektedir iyi bir teşhisle saçlarda yaşanan dökülmeler giderilebilir. Ön saç çizgisi korunduğunda cerrahlık bir müdahaleye gerek görülmez.

2- Lokalize (yer yer); orta derece dökülme olduğundan saçların orta kısımlarında açılmalar yaşanabilir saç yoğunluğunda azalma oluşabilir. Yan taraftaki saçlarda dökülme yaşamamışsa saç ekimi yapılabilir.

3- Paternli (erkek tipi); bu dökülme şekli ileri derecede yaşandığından saçlarınızın tepesinden deriler gözükmeye başlar. Saçalardaki dökülme ve incelme oldukça yaygın olur. Saç ekimi yapılması tavsiye edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu