Yaşam

Gül Suyunun Cilde Faydaları Saymakla Bitmez

Doğal bir gül suyu içerisinde bulunan maddeler sayesinde sizlere oldukça faydalı ve etkili bir cilt bakım ürünü olacaktır.

Hemen hemen her alanda kullanılabilen hepimizin bildiği ve evinde kullandığı gül suyunun faydaları sandığımızdan çok daha fazla. Gül suyu gülün taç yapraklarının damıtılmasıyla elde edilen hidrosellere denir. 1 litre gül suyu elde etmek için 6 bin gül gerekir. Parfüm, kozmetik, tatlılar gibi birçok alanda kullanılan ve kokusu insana huzur veren gül suyu cilde de çok iyi geliyor. Güzel bir cilde sahip olmak herkesin arzuladığı bir durumdur ve bunun için birçok bakım ürünü kullanırız. Kremler, yüz temizleyiciler, tonikler. Gül suyunun bir parça pamuğa dökülüp cilde uygulandığında ne gibi etkileri vardır gelin hep beraber bakalım.

İçerisinde gül suyu bulunan cilt bakım ürünlerine baktığınızda hepsinin vaadi hemen hemen aynıdır temizlik ve nemlendirme. Gül suyu gerçekten de cildin ph derecesini koruyarak cildinize bakım yapar. Peki, gül suyunu cildimizde nasıl kullanırız?

Gül Suyu İle Cilt Temizleme
Gül Suyu İle Cilt Temizleme

Gül Suyu İle Cilt Temizleme

Gül suyunun antiseptik olduğunu biliyor muydunuz? Hepimiz yüzümüzü temiz zannetsek de bir parça pamuğa ürün döküp sildiğimiz de tüm günün kalabalığın ve sokağın kirini yüzümüzde görebiliyoruz. Gül suyunu cildinize uyguladığınızda tüm günün kirinin kolayca pamuğa geldiğini görebilirsiniz. Gül suyu cildin katmanlarındaki yağın ve kirin zamanla oluşumunu önler. Aynı zamanda gül suyu sadece temizlemekle kalmayıp cildinizin sebumunu ve ph’ını bozmadan nemlendirir. Bıraktığı güzel koku, cildinizin ışıltısı ve leke giderici etkisi de gül suyunu değerli kılıyor. Uzun süreli kullanımda gül suyu ciltteki lekeleri kırışıklıkları açar. Akne oluşumunu önler, renk eşitsizliğini giderir.

Gül Suyu İle Cilt Nemlendirme
Gül Suyu İle Cilt Nemlendirme

Gül Suyu İle Cilt Nemlendirme

Hepimiz parlak ve nemli bir cilt isteriz gül suyu tam da bu noktada devreye giriyor. Cildin dostu olan gül suyu nemlendirme cilt hastalıklarını önleme cildi besleme gibi faydalara sahip. Özellikle sıcak bir duştan sonra bir parça pamuğa gül suyu döküp dairesel hareketlerle bütün yüzden geçmek açık olan gözeneklerinizi yumuşatır cildinizi nemlendirir ve besler. Sert peelinglerin bıraktığı kuruluğu alır ve tahrişi önler. Güzel kokusuyla rahatlatır ve cildi yatıştırır. Daha iyi bir uyku sağlar. Çiçeklerin yağlarının yorgunluğu aldığı ve rahatlatıp uykuya yardımcı olduğu söylenir. Gül suyu da kokusuyla sizi ve cildinizi rahatlatır. Gül suyunun stresti azaltıcı bir etkisi de vardır. Stresten en çok etkilenen kuruyan gözlerimizi de gül suyuyla silerek nemlendirme sağlayabiliriz. Kulak çubuğu veya pamuğa dökülen gül suyu kirpik dibine uygulanır. Olası enfeksiyonlara karşı korur aynı zamanda da nemlendirir.

Gül Suyu İle Ev Yapımı Tonik

Belki bazılarımız tonik kullanmıyor olabilir fakat tonik aslında bütün yorucu cilt işlemlerinden sonra cildi yatıştırır ve gözenek sıkılaştırmaya yarar. Gül suyu da cildin fazla yağ üretimine engel olduğu için cildinizin sebumunu korur. İçerdikleriyle iltihap giderici yapıdadır.  Gül suyu temizlenmiş kirden arınmış cilde sürüldüğünde güçlü bir tonik görevi görür. Nasıl ki tonikler gözeneklerde kalmış kirleri temizler ve cildi sıkılaştırır, gül suyu da antiseptik olduğu için bakteri üretimini azaltır kir oluşumunu engeller. Cilt bakımı yaparken nemlendirmeden önce gül suyunu pamuk üzerine dökerek son bir kere yüzünüzü sildiğinizde gözeneklerdeki kiri temizler ve gözenekleri sıkılaştırır. Günde birkaç defa kullanıma uygundur cildin esnekliğini korur. Akşamları cilt bakımınızı yaptıktan sonra uygulamak tonik görevi görmesine ve cildinizi rahatlatmasına yardımcı olur. Gül suyu düzenli kullanımda gözenekleri sıkılaştırır ve cildinizin içinden gelen bir parlaklık verir.

GÜL SUYUYLA BAKIM

Gül suyu cilt bakımında kullanıldığı gibi saç ve ağız bakımında da kullanılabilir. Cilde sayısız faydası olan gül suyu saçınızı da besler ve parlaklaştırır. Gül suyunun içine karıştıracağınız yağlarla saçınızın daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz. Saç maskesi gibi kimyasal ürünler yerine doğal ve birçok faydası olan gül suyu kullanabilirsiniz. İçine karıştıracağınız besleyici bir yağ ile saçlarınıza canlılık katabilirsiniz. Normal şampuanlamadan sonra gül suyu ve yağ karışımı saçın dip kısmına getirilmeden saç uç ve boylarına sürülerek uygulanır. Bu uygulama düzenli kullanımda bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkisi olduğu için saçınızın güçlenmesine ve nemlenmesine fayda sağlar.

Gül suyu antiseptik ve bakteriyel olduğundan ağız bakımında da kullanılabilir. Ağız çalkalamada gül suyunu kullanırsanız ağızda oluşan kokuyu önler ve diş yapısını güçlendirir. Saf gül suyu diş fırçalamadan sonra gargara yapar gibi ağız içinde çalkalanarak uygulanır. Bakteri oluşumu engellenir ağızdaki kötü koku giderilir. Gül suyu düzenli kullanımda saçta olduğu dişinizin de yapısını güçlendirir. Faydaları saymakla bitmeyen gül suyu güneş yanığına da iyi gelir. Leke azaltmada etkili olan gül suyu anti-inflamatuar etkisiyle güneş yanığına iyi gelir. Ciltteki kızarıklık ve tahrişi yok eder güneşten korur. Gül suyunu spreyli bir şişeye doldurarak yüz bölgesine boyun bölgesine ve vücuda güneşlenmeden önce ve güneşlendikten sonra sıkabilirsiniz. Özellikle spreyli şişeyi buzdolabına koyarsanız soğuk gül suyu cildinizi serinletir ve ferahlatır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu