Diyet

Gastrit Diyeti: İşte Bilmeniz Gerekenler

Mide zarının iltihaplanması olan gastrit, birçok farklı şekilde ortaya çıkabilir. Genellikle mideniz, yüksek asidik ortamıyla başa çıkacak kadar güçlüdür. Ancak Helicobacter pylori, alkol veya bazı ilaçlar gibi belirli bakterilerin neden olduğu normal korumadaki bir bozulma gastrite yol açar.

Gastriti tedavi ederken, yediğiniz yiyeceklerin durumunuz üzerinde ciddi şekilde olumlu veya bazen olumsuz bir etkisi olabilir. Gastrit diyeti uygulamak, sindirim sağlığını iyileştirmeye, semptomları hafifletmeye ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Sağlıklı yiyecekler yemek, daha iyi sağlığa doğru uzun bir yol kat edebilir. Gastrit, uygun diyeti doğru miktarda almaya başlarsanız üstesinden gelebileceğiniz böyle bir durumdur.

Gastrit Diyeti: Önerilen Gıdalar​


Diyet faktörleri kişiden kişiye değişir. Bu nedenle gastrit diyetinde neler yiyebileceğinizden bahsetmeden önce bu rahatsızlığı olan kişilerin farklı gıdalardan etkilendiğini unutmayın.

Gastritiniz veya mide ülseriniz varsa meyve, sebze ve tam tahıllı yiyeceklerden oluşan daha doğal bir diyet öncelik listesinin başında gelir. Gastrit diyetinin başlıca besin grupları şunları içerir:

Taze Meyve ve Sebzeler​

Sebzelerde şeker ve yağ içeriği minimumdur. Ek olarak, sağlıklı bir bitki besin maddesi olan iyi bir lif kaynağıdırlar. Uygun seçenekler arasında kuşkonmaz, brokoli, karnabahar, salatalık, yeşil fasulye, lahana, patates ve ıspanak bulunur.

Narenciye dışındaki meyvelerin gastrit semptomlarına neden olma olasılığı daha düşüktür. Meyve iyi bir lif, magnezyum, potasyum ve C vitamini kaynağıdır. Yiyebileceğiniz birkaç meyve elma, avokado, muz, çilek, kavun, şeftali ve armuttur.

Meyve ve sebzelerden alınan sindirilmemiş diyet lifi, kısa zincirli yağ asitlerini bütirat yapar. Bütirat, bağırsak mikrobiyomunuzu beslemek için prebiyotikler oluşturduğundan olumlu bir etkiye sahiptir. Sonuç olarak, gastrit de dahil olmak üzere gastrointestinal sorunlarınızı azaltır.

Anti-inflamatuar Gıdalar​

Birkaç araştırma , bir iltihaplı hastalık olan gastriti, iltihap önleyici bir diyetle tedavi edebileceğinizi gösteriyor. İltihap önleyici gıdalar midedeki asit miktarını azaltarak mide zarının iyileşmesini sağlar.

Doğal anti-inflamatuar özellikler içeren gıdalar şunlardır:

  • Aloe vera suyu, yeşil çay ve zencefil çayı
  • Yağlı balıklar: Somon, sardalye, hamsi, uskumru
  • Lahana, ıspanak, brokoli, dolmalık biber, mantar, rezene
  • Yaban mersini, çilek, ahududu
  • Badem, fındık, fıstık, ceviz, antep fıstığı (tuzsuz yemeyi unutmayın)
  • Zerdeçal gibi baharatlar

Probiyotik Gıdalar​

Probiyotikler açısından zengin yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi H.pylori ile savaşmaya ve gastrit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Bu yüzden bir dahaki sefere alışverişe gittiğinizde yoğurt ve ekşi mayalı ekmek almayı unutmayın.

Probiyotik tüketmenin standart bir yöntemi, fermente gıdalar da bir kaynak olabilse de, takviyedir. Tanıdık gıda kaynakları arasında doğal yoğurt, yumuşak peynir, ekşi mayalı ekmek ve lahana turşusu bulunur.

Not:
Gastritli kişilerin, durumu daha da kötüleştirmemek için düşük asitli meyvelere, lif bakımından zengin sebzelere, yağsız proteinlere ve probiyotiklere öncelik vermesi gerekir. Ancak gastrit diyetinin kişiden kişiye farklılık gösterdiğini unutmayın. Sağlıklı bir kiloya sahip hastaların kısıtlayıcı bir diyete uymalarına gerek yoktur. Ancak obez ve gastritli bir kişi için aynı açıklamayı yapamayız.

Kaçınılması gereken yiyecekler​


Hangi gıda ürünlerinden tamamen kaçınmanız gerektiğini anlamak çok önemlidir. Gastrit ile uğraşırken veya iyileşirken kaçınmanız gereken tüm diyet tahriş edicilerini tartışacağız.

Herhangi bir fast food yemekten kaçınmak çok önemlidir. Örneğin işe giderken hamburger yemek, ne kadar uygun olursa olsun, vücudunuz için son derece kötüdür. Şu anda aradaki farkı belirleyemeseniz bile midedeki asit salgılarının artması muhtemeldir.

Uzak durmanız gereken diğer gıda maddeleri ise şunlardır:

Yüksek Yağlı Gıdalar​

Kızarmış ve yağlı yiyecekler alt özofagus sfinkterini gevşeterek mide asidinin yemek borusuna geri kaçma olasılığını artırır ve ayrıca midenin bu yiyeceklerin boşalmasını geciktirebilir.

Günlük toplam yağ alımınızı azaltmak yardımcı olabilir çünkü yüksek yağlı yiyecekler yemek gastrit riskinizi artırır. Patates kızartması, soğan halkası gibi tüm kızarmış yiyecekleri ve derin yağda kızartılmış dana eti, domuz eti, kuzu eti ve patates kızartması gibi diğer ürünleri içerir.

Turunçgiller​

Sağlıklı bir diyette meyve ve sebzeler çok önemlidir. Bununla birlikte, bazı meyveler, özellikle asit içeriği yüksek olanlar, gastrit semptomlarını kötüleştirebilir veya tetikleyebilir. Sık sık asit reflüsü yaşıyorsanız, bu hasarlı mide astarının bir işareti olabilir. Bu nedenle limon, misket limonu, ananas, domates, portakal ve greyfurt gibi meyveleri kesmeli veya tamamen bunlardan kaçınmalısınız.

Baharatlı yemek​

Soğan ve sarımsaklı ekşi ve baharatlı yemekleri yedikten sonra birçok insan mide ekşimesi yaşar. Çok fazla soğan veya sarımsak tüketiyorsanız, öğünlerinizi günlüğünüzde dikkatli bir şekilde takip edin. Baharatlı yiyecekleri aşırı yemenin yanı sıra, hızlı yemek de midenizi tahriş edebilir.

Not:
Gastrit diyeti sırasında yüksek yağlı yiyeceklerden, kızarmış yiyeceklerden, turunçgillerden ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmalısınız. Kısacası, asidik bir şey tüketmekten kaçının. Bunun yerine, diyetinizdeki alkali gıda maddelerinin sayısını artırın. Vücudun asit seviyelerini dengelemeye yardımcı olur ve mide zarı hasarına karşı korur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu