Yaşam

Dumanlı Göz Makyajı Nasıl Yapılır? Resimli Ve Videolu Anlatım

Dumanlı göz makyajı gözleri adeta ön plana çıkartan makyaj çeşitlerinden birisidir. En kolay şekilde yapabileceğiniz dumanlı göz makyajı teknikleri sizlerle.

Buğulu ve etkileyici derin bakışlara sahip olmak istiyorsanız uygulamanız gereken teknik kesinlikle dumanlı göz  makyajı. Kullanacağınız tonlara göre hem günlük hayatınızda hem de özel günlerde kullanabileceğiniz bu özel makyaj tekniği hayatınızın bir vazgeçilmezi haline gelecek.

Beş Adımda Dumanlı Göz Makyajı

Dumanlı Göz Makyajı Resimli Anlatım
Dumanlı Göz Makyajı Resimli Anlatım
  • Hazırlık

Her göz makyajında olduğu gibi bu teknikte de ilk yapmanız gereken şey makyaj yapacağınız zemini hazırlamak. Bunun için kirpik diplerinizden kaşlarınızın altına kadar kapatıcı ya da bir far bazı ile uygulama yapmanız yeterli. Yaptığınız uygulama ile hem farınızın kalıcılık süresini arttırmış olurken hem de renklerin çok daha canlı olmasını sağlayabilirsiniz.

Dumanlı Göz Makyajı Kalemi
Dumanlı Göz Makyajı Kalemi
  • Kalem Çekme

Far bazınız kuruduktan sonra doğal duracak krem tonlarında bir far ile göz kapağınızın tamamına uygulama yapın.Bu şekilde far bazanın sabitlenmesini, zeminin tek renk almasını ve üzerine süreceğiniz farların daha kolay dağıtılmasını sağlayacaksınız. Sonrasında kirpik diplerine yapmak istediğiniz makyajın tonlarına uygun bir göz kalemi ile yoğun bir uygulama yapın. Eyeliner kadar düzgün bir çizgi çekmenize gerek yok zira daha kaleminiz sabitlenmeden bir karıştırma fırçası ile göz kalemini güzelce dağıtmalısınız. Dumanlı göz makyajının en önemli adımlarından bir tanesi kalemin dağıtıldığı bu aşamadır. Kalem sayesinde farınız daha yoğun ve daha kalıcı olacaktır. Bu sebeple bu adımı atlamamaya özen gösterin.

Dumanlı Göz Makyajı Resimli Anlatım
Dumanlı Göz Makyajı Resimli Anlatım

3- Far

Yapmak istediğiniz makyajın tonlarına uygun mat bir far seçin. Biz doğal tonlarda yapılmak istenen bir uygulama üzerinden örneklendirerek gidelim. Seçtiğiniz doğal toprak tonlarında olan mat bitişli göz farını, göz kapağınızın katlanma bölgesinin biraz üstüne kadar sürün. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan bir tanesi kaş altınıza kadar uygulama yapmamanız gerektiğidir. Mutlaka kaş altında boşluk kalmalı. Ayrıca uygulamaya kirpik diplerinden başlamalısınız zira dumanlı göz makyajında kirpik diplerinde far yoğun olurken kaş altına gelmeden farın tamamiyle dağılması ve belli olmaması gerekir.

Bu aşamada dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta ise katlanma bölgesinde kullanacağımız geçiş rengidir. Daha doğal bir makyaj istiyorsanız göz kapağınıza uygulamış olduğunuz rengin daha açık bir tonunu kullanmalısınız. Ama ağır bir makyaj istiyorsanız o zaman kullanmış olduğunuz farın daha koyu tonunu geçiş rengi olarak tercih etmelisiniz.

Far sürme adımının son aşaması kirpik diplerine uygulanacak olan fardır. Alt kirpik diplerinize de bir önceki aşamada kullanmış olduğumuz göz kalemini uygulayın ve bu sefer göz kalemini yalnızca fırça ile değil fırçanın üzerine göz kapağınıza uygulamış olduğunuz fardan alarak dağıtın. Bu şekilde hem zamandan kazanacak hem de makyajınızın bir bütün olarak gözükmesini sağlayacaksınız.

Dumanlı Göz Makyajı Kolay
Dumanlı Göz Makyajı Kolay

4- Maskara

Dumanlı göz makyajından olmazsa olmaz adımlardan biri de maskaradır. Maskara için kirpiklerinizi tek tek ayırarak uzun gösteren bir ürün değil hacim veren maskaralardan birini tercih etmeniz daha uygundur. Özel bir gün için hazırlanıyorsanız dumanlı göz makyajında takma kirpik kullanmanız makyajınızın çok daha etkili ve güzel durmasını sağlayacaktır

Dumanlı Göz Makyajı Kahverengi
Dumanlı Göz Makyajı Kahverengi

5- Boyut Kat

Dumanlı göz makyajlarında genellikle mat farlar tercih edilir. Fakat siz gözlerinize daha fazla derinlik katmak ve gözlerinizin daha büyük gözükmesini istiyorsanız göz kapaklarınızın tam ortasına parlak ve açık renkli ya da metalik bir far sürebilirsiniz. Dumanlı göz makyajı  çok dikkat çeken bir uygulama olduğu için genellikle eyeliner kullanılmaz fakat siz daha doğal tonlar kullanarak bir makyaj yaptıysanız ve kullandığınız göz kaleminin yeterli olduğunu düşünmüyorsanız eyeliner sürebilirsiniz.

Dumanlı Göz Makyajı Fırçaları
Dumanlı Göz Makyajı Fırçaları

Dumanlı Göz Makyajı Yapmak İçin İhtiyacınız Olan Fırçalar Nelerdir?

Dumanlı göz makyajı yapmak istiyorsanız en az üç fırça kullanmaya ihtiyacınız vardır. İlk olarak göz kalemini dağıtmanız için kullanacağınız dağıtma fırçası, far sürme aşamasına geldiğinizde farın düzgün dağılması için temiz bir karıştırma fırçası ve son olarak da göz kapağı üzerine far sürmek ve alt kirpiklerinize sürdüğünüz kalemi dağıtmak için gölgeleme fırçası.

Siyah Dumanlı Göz Makyajı
Siyah Dumanlı Göz Makyajı

Siyah Dumanlı Göz Makyajı Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Kullandığınız tonlar ne olursa olsun izlemeniz gereken adımlar yukarda anlattığımız gibidir. Fakat kullandığınız renkler dikkat etmeniz gereken noktaları değiştirir. Örneğin siyah renkli bir dumanlı göz makyajı uyguladığınızda siyah farın sınır çizgilerinin belirsiz olmasına ekstra dikkat etmeniz gerekmektedir zira siyah fari düzgün dağıtmak daha zordur. Bu sebeple muhakkak üzerinde far olmayan temiz bir fırça ile karıştırma işlemlerinizi tamamlayın. Siyah dumanlı göz makayjı uygulamasında dikkat etmeniz gereken ikinci nokta ise far uygulamasını tamamladıktan sonra üst göz kapağınızın içine de siyah bir göz kalemi ile uygulama yapmanız gerektiğidir. Bu sayede far ve göz arasında hiç beyaz nokta kalmayacak ve makyajınız tam bir bütün olarak gözükecektir.

Renkli Gözler Hangi Renk Dumanlı Göz Makyajı
Renkli Gözler Hangi Renk Dumanlı Göz Makyajı

Renkli Gözler Hangi Renk Dumanlı Göz Makyajı Yapmalıdır?

Yeşil ve mavi gözlüyseniz gri tonlarında dumanlı makyaj yapmanız size çok yakışacaktır. Gözlerinize çok daha aydınlık bir görüntü verecek olan gri dumanlı makyajı siyah kuyruklu bir eyeliner ile tamamlarsanız hem göz renginizi ön plana çıkarmış hem de etkileyici ve derin bakışlara sahip olmuş olursuz. Eyeliner uygulamayı sevmiyorsanız mutlaka kirpik diplerinize siyah bir göz kalemi çekip far fırçasıyla hafifçe dağıtın. Unutmayın ki kirpik dipleriniz ne kadar koyu olursa bakışlarınızın derinliğini ve etkileyiciliği o kadar artacaktır.

Kahverengi Gözler İçin Dumanlı Göz Makyajı
Kahverengi Gözler İçin Dumanlı Göz Makyajı

Kahverengi Gözlü Kişiler Hangi Tonlarda Dumanlı Göz Makyajı Yapmalıdır?

Dumanlı göz makyajında kahverengi göze sahip olan kişiler çok daha şanslı. Zira seçebilecekleri renk yelpazesi oldukça geniştir. Kahverengi gözlere özellikle mavi yeşil ve mor tonlarında farlar bu makyaj tekniğinde çok yakışmaktadır.

Ayrıca kahverengi gözlü kişiler siyah, gri ya da kahve tonlarında yapmış oldukları dumanlı göz makyajlarını daha iddialı ve dikkat çekici bir hale getirmek için gözün içine mavi, yeşil ya da mor renginde göz kalemi uygulaması yapabilir.

Resimli Dumanlı Göz Makyajı

Resimli Dumanlı Göz Makyajı
Resimli Dumanlı Göz Makyajı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu