Beslenme

Diyet Listesi Hazırlama Nasıl Olmalı? Sağlıklı Diyet İçin Öneriler

Diyet listesi hazırlar iken bazı durumları göz önünde bulundurmak gereklidir. Bizler de size hem bu durumlardan hem de sağlıklı diyet listesi nasıl olmalıdır bunlardan bahsettik.

Fazla kilosu olanlar hızlı bir şekilde kilo vermek ister. Bunun için pek çok diyet listelerini deneyip olumsuz sonuç alırlar. Diyet listesi kişiye özel ve sağlıklı olmalıdır. Eğer fazla kilolarınızdan sağlıklı bir şekilde kurtulmak istiyorsanız önce bir doktora gidip tahlillerinizi yaptırmanız gerekir. Tahlil sonuçlarınıza göre sağlık probleminiz yok ise o zaman kendinize bir diyet programı hazırlayıp uygulamaya başlayabilirsiniz.

Yaptığınız diyetten etkili sonuç almak istiyorsanız kendinize bir hedef belirlemeniz gerekir ve istikrarlı olmanız gerekir. Hedefiniz doğrultusunda listenizi uyarak azimli bir şekilde diyetinizi uygularsanız mutlaka istediğiniz kiloya düşersiniz. En sağlıklı diyet şekli 3 ara ve 3 ana öğünden oluşan diyet şeklidir.

Diyet  yapmadaki amaç her ne kadar hızlı kilo vermek ise de önemli olan sağlıklı beslenmedir. Yapılan diyet ile hem kilo verip hem de sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmek amaçlanmalıdır. Sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirdiğinizde verdiğiniz kiloları geri almayıp formunuzu korumayı da başarmış olursunuz.

Diyet Listesi Ayarlama
Diyet Listesi Ayarlama

Diyet Listesi Nedir?

Hızlı kilo verdiren diyet hazırlamak istiyorsanız bu size özel olmalı. Etkili diyet şekilleri kişilerin cinsiyet, boy ve vermek istediği kiloya bağlı olarak hazırlanır. Diyetteki amaç kilo almak, kilo vermek, sağlıklı beslenmek veya tedavi edici olmalıdır. Böbrek, diyabet, tiroid ve tansiyon gibi rahatsızlığı olan bireyler için hazırlanan diyet listeleri tedavi edici olarak hayata geçirilir ve beslenme düzenleri bu şekilde devam ettirilir. Diyet listesi hazırlarken dikkat edilecek en önemli konu vücudun ihtiyacı olan kaloriyi almasını sağlamaktır. Eğer vücut için lazım olan kalori alınmazsa istenilen kilo verildikten sonra fazlasıyla geri alınır.

Diyet Listesi Çıkarma
Diyet Listesi Çıkarma

Sağlıklı Zayıflamak

Diyet dendiğinde yağsız, tuzsuz ve lezzeti olmayan yiyecekler akla gelir. Fakat bu doğru değildir. Sinir sisteminin ve hormonların çalışması için yağlara ihtiyaç vardır. Özellikle yağda eriyen vitaminler için ve midenin geç boşalıp açlık hissinin gecikmesi için yağlı besinler de vücuda gereklidir. Sağlıklı zayıflamak için diyet listesi hazırlarken bu durum da göz önüne alınmalıdır. Vücut için yağlı besinler gereklidir fakat az yağlı olmasına dikkat edilmeli ve zeytin yağı, Ayçiçek yağı, avokado yağı gibi yağlar kullanılmalıdır.

Karbonhidrat içeren yüksek lif oranındaki besinlere mutlaka yer verilmelidir. Bu besinlere örnek verecek olursak; tahıllar, kiona, kepekli makarna, bulgur, kepekli pirinç olabilir. Süt, yoğurt ve kefir gibi besinler kan şekerini dengeleyeceği için diyette mutlaka tüketilmesi geren gıdalardandır. Vitamin ve mineral yönünden zengin olan meyveler de unutulmamalıdır. Et, tavuk, yumurta ve kuru baklagiller ise vücudun protein ihtiyacını karşılayacağı için öğünlerde tüketilmelidir.

Diyet Listesi Hazırla
Diyet Listesi Hazırla

Proteinli besinler hem kasların korunmasına yardımcı olur hem de geç sindirildiği için uzun süre açlık hissi duymamanızı sağlar. Bu şekilde yağ, protein ve karbonhidrat içeren ürünlerden oluşan bir diyet listesi hazırladığınızda hem sağlıklı bir şekilde kilo verirsiniz hem de sonrasında verdiğiniz kiloları geri almanız gibi bir durum söz konusu olmaz.

Kilo vermek için sadece diyet listesi hazırlayıp diyet yapmak tek başına yeterli olmaz. Diyet ile birlikte spor yapmak da çok önemlidir. Diyet listesi ve yapılacak olan spor kişinin yaşına boyuna kilosuna ve sağlık durumuna göre ayarlanmalıdır. Kilo vermek biraz da sabır gerektirir. Özellikle aç kalarak hızla verilen kiloların maalesef sonrasında fazlasıyla geri alındığı bilinmektedir.

Bu nedenle dengeli, düzenli beslenip spor ve yürüyüş ile desteklenen diyetlerde verilen kiloların geri alınması gibi bir durum söz konusu olmaz. Fakat istenilen kiloya ulaştıktan sonra beslenme şeklinizi eskisi gibi yapmaya devam edip sporu bırakırsanız tabi ki kilo alımı olacaktır.

Diyeti spor ile desteklediğiniz de fazla kilolarınız gittiğini görmeye başlayacaksınız. Bu süre içinde bol bol su tüketmeyi kesinlikle unutmamalısınız. Spor yaparken ilk 25 dakikadan sonra yağ yakımı başlar. Bu nedenle yaptığınız spor, yürüyüş veya koşuyu bunu dikkate alarak yapmalısınız. Her gün 15-20 dakikalık spor, yürüyüş veya koşunun hiçbir etkisinin olmayacağını bilmelisiniz.

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız haftalık 1,5 kilo vermek idealdir. Eğer haftalık 1,5 kilodan fazla veriyorsanız bunlar su ve kaslarınızdan gidiyor demektir. Diyette önemli olan kilo kaybı değil vücudunuzdaki fazla yağlardan kurtulmaktır. Vücudunuzdaki yağlardan ziyade su kaybı ve kas kayıpları oluşursa halsiz ve yorgun hissetmenize neden olur.Özellikle erkekler kilo vermenin yanında kas yapmayı da isterler. Böyle bir istekle diyete başlanmış ise öğünleriniz protein yönünden zengin olmalıdır. Çok fazla kilonuz yok fakat bölgesel olarak zayıflamak istiyorsanız sizin için uygun olan spor çeşidini seçmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu