Yaşam

Cilt Lekeleri İçin Evde Yapabileceğiniz Maskeler

Evde yapabileceğiniz çok kolay cilt lekesi maskeleri ile sizler de ciltleriniz de bulunan lekelerden belki de kısa süre de kurtulabilirsiniz.

Cildimizde doğuştan olan lekelerden hariç dış etkenlerle oluşan lekelenmeler oluşabilir. Bu dış etkilerin en başında gelen tabi ki güneş ışınlarıdır. Cildimizde oluşan sivilceleri sıkmak onlarla oynamak da cilt lekelenmesine yol açabilir. Diğer nedenler ise kortizonlu ilaç kullanmak, doğum kontrol hapları veya hormonal değişimler olabilir. Bu tip lekelenmeler için temin edebileceğiniz kremler mevcut fakat onların içerisinde çok fazla kimyasal olduğu için kullanmanız genel olarak tavsiye edilmez. Evde kendinizin basitçe uygulayabileceği tarifleri sizler için anlatacağız.

Cilt Lekesi İçin Evde Maske Yapımı

Evde cilt maskesi yapmanız için ilk olarak cilt yapınızı ve cildinizdeki sorunu bilmeniz gerekiyor. Sonrasında ise çok rahat temin edebileceğiniz malzemeler ile evde bitkisel maskenizi kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Evde maske hazırlamanın en büyük avantajı kimyasallardan uzak durmak ve bütçenizi sarsmadan evinizde olan malzemelerle bakımınızı kolaylıkla yapmaktır.

Koyu Lekelere Limon Suyu
Koyu Lekelere Limon Suyu

Koyu Lekelere Limon Suyu

Gereken malzemelerimiz;

  • limon suyu,
  • pamuk veya temiz bir bez.

Limonun içerdiği sitrik asit sayesinde ciltteki koyu renkli lekeleri tedavi etmede ve cilt beyazlatmada oldukça etkilidir. Sitrik asidin ciltteki görevi ölü hücreleri atmak ve yerine yeni capcanlı hücreler oluşturmak.
Limonun suyunu sıkıp pamuk veya temiz bir beze döküp yüzünüzdeki lekelere sürmelisiniz. Bu uygulamayı her gün yapabilirsiniz fakat limondaki sitrik asit cildinizi kurutacağı için nemlendirici kullanmanız gerekir. Bu uygulamayı düzenli olarak yaptığınızda 2-3 hafta sonra lekelerin gittiğini ve cildinizin beyazladığını göreceksiniz.

Koyu Lekelere Limon Suyu Ve Maydanoz

Ciltteki koyu renkleri gidermek için satılan kimyasal ürünlerin de içinde maydanoz esansı vardır.
Gereken malzemeler;

  • maydanoz,
  • bal ve limon suyu.

İlk olarak maydanoz iyice yıkanır doğranıp iyice ezilir. Daha sonra içerisine limon suyu ve bal eklenip iyice karıştırılır. Maskemiz hazır olunca yüzümüzü iyice yıkayıp kuruttuktan sonra uygulamayı yapmalıyız. Göz çevresi hariç yüzümüzün her tarafına maskeyi uygulayıp 15- 20 dakika beklemeliyiz. 15 – 20 dakikanın sonunda yüzümüzü iyice durulayıp kuruttuktan sonra nemlendirici kullanmalıyız. Bu maskeyi haftada 2 defa yapmak yeterli olacaktır.

Koyu Lekelere Nohut Maskesi
Koyu Lekelere Nohut Maskesi

Koyu Lekelere Nohut Maskesi

Ölü hücreleri atıp yeni hücrelerin oluşmasını hızlandıran nohut maskesini kolaylıkla evinizde hazırlayıp uygulayabilirsiniz.
İlk olarak 1 su bardağı nohut pişirilir ve blenderden geçirilir. Daha sonra içine 1 çay bardağı tahin eklenip karıştırılır. Nohut ve tahin karışımı puding kıvamında olana kadar su eklenir. Puding kıvamında olan karışım bu şekilde kullanılmaz. İki çeşit karışım yaparak kullanabilirsiniz.
Birincisi; bu karışımın içine 1 adet sıkılmış limon suyunu ekleyip yüzünüze sürebilirsiniz.
İkincisi; bu karışımın içine 1 adet soğanın suyu ve 2 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyip yüzünüze sürebilirsiniz.
İki maskenin de uygulaması aynıdır 15 dakika bekleyip ılık su ile durulanır. Bu iki karışım birbirinden farklı maskelerdir. O yüzden aynı anda yapmamalısınız.

Cilt Lekelerine Patates Maskesi
Cilt Lekelerine Patates Maskesi

Lekelere Patates Maskesi

Patates yağ asitleri, vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin bir üründür. Cilde renk veren kolajenlerin oluşumunu hızlandırmada görevi çok büyüktür.
Maskenin yapımı için bize gerekli olan patatesin suyudur. 1 adet patates rendelenip suyu süzülür ve içine 1 kaşık bal 4 damla limon suyu eklenip karıştırılır. Hazır olan maske temiz cilde uygulanıp 15 dakika kadar bekletilir. Cilt ılık su ile durulanıp nemlendirici kullanılır. Patates maskesini haftada 1 kez yapmak yeterlidir.

Cilt Lekeleri İçin Badem Yağı
Cilt Lekeleri İçin Badem Yağı

Lekelere Badem Yağı

Badem yağı sadece ciltteki lekelenmeler için değil birçok cilt probleminin giderilmesinde ve cilt bakımında oldukça etkili yağlardan biridir.
Badem yağını ısıtıp içerisine birkaç damla limon damlatabilirsiniz. İsterseniz limon damlatmadan da kullanabilirsiniz. Yüzünüze dairesel hareketlerle yağı sürüp yatabilirsiniz. Her gece yatmadan öce kullanmanızda bir zarar yoktur.

Cilt Lekeleri İçin Zerdeçal Maskesi
Cilt Lekeleri İçin Zerdeçal Maskesi

Lekelere Zerdeçal Maskesi

Zerdeçal içerdiği antioksidan sayesinde cilt hücrelerini iyileştirirken leke oluşumuna karşı da korur.
Bir kasenin içine 1 çay kaşığı kadar zerdeçal, 2 yemek kaşığı süt ve 1-2 damla limon suyu eklenip iyice karıştırılır. Hazır olan zerdeçal maskesi sadece cilt lekelerinin üzerine sürülür. Değdiği yerde iz bırakacağı için dikkatli kullanmalısınız. 10-15 dakika bekledikten sora ılık su ile iyice durulamalısınız. Hafta da 1 kez uygulamanız yeterlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu