Sağlık

Benler Nasıl Geçer? 11 Faydalı Yöntem İle Benlerden Kurtulun

Benlerden nasıl kurtulunur diyen bir çok ziyaretçimiz için etkili doğal yöntemleri sizlerle paylaşıyoruz.

Yüz bölgesinde oluşan benler görünüm olarak bazılarında çok güzel bir görünüm sergilese de bazı vücut tiplerinde ise pekte göze hoş gelmemektedir. Bu yönden düşünen insanlar bu benleri hızlıca yok edilmesi yönünde farklı arayışlar içerisinde olmaktadır. Renklenmiş olan hücrelerin birer topak halinde bir araya gelmesi sonucu ile derinin alt ve üst kısımlarında oluşan bu benler ağırlık olarak yüz bölgesinde olsa da bazı kişiler de boyun, kol ve bacak bölgelerinde de görünmektedir.

Bu benlerden kurtulmanın doğal ve kimyasal yolları muhakkak vardır. Ama burada önemli olan şudur ki bazı ciltler farklı içeriklere karşı alerjik olabilmektedir. Benlerden kurtulmak için aradığınız yöntemler doğal da olsa cildinize ağır tahrişler verebilir. Bu yüzden öncelikle aşağıda ki önerilerimizi uygulamadan doktorunuza bu içeriklere karşı alerjik rahatsızlığınız olup olmadığınızı teşhis etmesi için uğramalısınız.

Benler Neden Olur?

Vücudun belli bölgelerinde oluşan benlerin ana sebebi hormonsal değişiklerden kaynaklanmaktadır. Örnek vermek gerekirse hamilelikten sonra, menopoz dönemi gibi kadınların vücutlarında oluşan farklı hormonsal hareketler benlerin oluşmasına sebep olmaktadır. Ayrıca benler güneş ışınlarına fazla maruz kalındığında, kullanış olduğunuz ilaçların yan etkisiyle ve yaşlılık gibi faktörler sebebi ile yüzlerde ve farklı bölgelerde benler oluşmaktadır.

Yüzdeki Benlerden Nasıl Kurtulunur ?

Aşağıda sizlere vereceğimiz yöntemler sadece yüzlerde ki benler için değil vücudun farklı bölgelerinde oluşan benler içinde geçerlidir.

Elma Sirkesi İle Benler Kaç Günde Geçer
Elma Sirkesi İle Benler Kaç Günde Geçer

Elma Sirkesi İle Benleri Temizleme

Elma sirkesi içeriğinde ki asitler sebebi ile bir çok derdin dermanı olarak önümüze çıkıyor zaten. Öncelikle elimize bir pamuk alıp ve bunu elma sirkesine bandırınız. Daha sonrasında pamuğu benin üzerine koyarak ister 5-6 saat isterseniz geceden yaparak yara bandı ve benzeri bir şey ile sabitleyip sabaha kadar durmasını sağlayabilirsiniz. Kalktığınız da pamuğu çıkarıp o bölgeyi su ile yıkayarak temizleyebilirsiniz. Bu uygulama en çok tavsiye eden uygulamalar arasında gelmekte olup genellikle 1-2 hafta sürekli denemeniz tavsiye edilmektedir.

Kara Merhem Uygulaması

İhtiyol pomad olarak da bilinen kara merhemi ben olan bölgenin üstüne koyup yara bandı ve buna yakın bir şey ile yapıştırıp 12 saat bekletiniz. Farklı siteler de kara merhemin cilt problemlerinde sıklıkla kullanıldığı belirtilmiştir. Siz yine de doktorunuza fikir almadan bu tür krem ve benzeri şeyleri kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Kastor Yağı İle Kaç Günde İyileşir
Kastor Yağı İle Kaç Günde İyileşir

Yemeklik Soda ve Kastor Yağı

Bu ikili benlerin yok olmasını sağladığı gibi aynı bölgenin iyileşmesinden de etkilidir. Yarım çay kaşığı yemeklik soda ile 2-3 damla arası kastor yağını iyice macun haline getirmelisiniz. Daha sonrasında benin üzerine sürünüz ve bunu gece yaparak sabaha kadar kalmasını sağlayınız. Soda beni kurutacağı gibi kastor yağıda ilgili bölgeyi iyileştirerek size yardımcı olacaktır. Bu uygulamada cildiniz farklı bir tepkime verirse olumsuz olarak uygulamayı yapmaktan vazgeçiniz.

Muz Kabuğu İle Benler Nasıl Gider
Muz Kabuğu İle Benler Nasıl Gider

Muz Kabuğu İle Benlerle Mücadele Edin

İçerisinde doğal enzimlerin ve asitleri barındıran muz kabukları benler için uygulanabilecek etkili yöntemlerden birisidir. Benin üzerine bir miktar muz kabuğunu yerleştirip, sabit kalmasını sağlamalısınız. Bunu uykuya gideceğiniz zaman yapıp uyanana kadar kalmasını sağlamalısınız. Sık sık yaptığınız takdir de benleri ortadan kaldırabilirsiniz.

Buhur Yağı Yağı İle Benler Nasıl Yok Edilir
Buhur Yağı Yağı İle Benler Nasıl Yok Edilir

Buhur Yağı İle Benleri Temizleyin

Kozmetik alanda da sıklıkla kullanılan buhur yağı özellikle Afrika ve Orta Doğu’nun belli başlı bölgelerinde yetişen bir ottur. Gülük 3-4 defa olacak şekilde sadece 1-2 damla buhur yağını ben üzerine damlatıp bırakınız. Buhur yağının pıhtılaştırıcı etkisi ile ben çevresinde bulunan deri sıkılaşıp fazla yapı emerek kurutacaktır. Bu şekilde belli zaman sonra benler düşmeye başlamaktadır.

Sarımsak İle Benler Nasıl Geçer
Sarımsak İle Benler Nasıl Geçer

Sarımsak İle Benlere Elveda Diyebilirsiniz

Yüzyıllardır bir çok sağlıksal alan da etkisini gösteren sarımsak kullanımı benlerin temizlenmesi konusunda da oldukça etkili olduğu söylenmektedir. Sarımsağın içinde bulunan  doğal enzimler ile benlerin oluşmasına sebep olan pingmentlerin parçalanıp koyulaşan benlerin renk olarak açılmasını ve doğal renklerine gelmesini sağlayacaktır. Öncelikle bir diş sarımsağı ezip benin üzerine koyun ve bir destek ile orada 3-4 saat kalmasını sağlayın. Bu uygulamayı 3-5 gün yaparak olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Limon Suyu İle Benler Nasıl Geçer
Limon Suyu İle Benler Nasıl Geçer

Benler İçin Limon Suyu

Bu uygulamayı yapmadan önce doğal ve organik limonları tavsiye etmenizi öneririz. Öncelikle bir parça pamuğu alıp limon suyuna batırınız ve bu pamuğu ben üzerine sabitleyiniz. Ortalama 20-30 dakika bu şekilde bekletip daha sonra durulayınız. Günde 2-3 defa bunu uygulayabilirsiniz. Saç açmak için kullanılan limonun renk açıcı özelliği benlerde de işe yaramakta olup belli süre sonra benlerin kuruyup düşmesine de olanak sağlamaktadır.

Oregano Yağı İle Benlerden Kurtulmanın Yolları
Oregano Yağı İle Benlerden Kurtulmanın Yolları

Oregano Yağı

Antioksidan ve iyileştirici bir özelliğe sahip olan oregano yağı ile benlerinizi kısa süre de evde tedavi edebilirsiniz. Günde 2-3 defa olmak kaydıyla 1-2 damla oregano ve aynı şekilde 1-2 damla kastor yağını karıştırıp benin üzerine sürebilirsiniz. Bu uygulamayı yapıp daha sonra durulama işlemine geçiniz.

Çay Ağacı Yağı İle Benleri Temizleme
Çay Ağacı Yağı İle Benleri Temizleme

Çay Ağacı Yağının Benlerde ki Etkisi

Tarihte tıbbi alanlar da çokça kullanılan çay ağacı yağı özellikle cilt hastalıklarında sıklıkla kullanılmaktadır. Yaraları temizleme ve iyileştirme özelliği bulunan bu yağın yüzlerce faydası bulunmaktadır. Bir parça pamuk üzerine biraz çay ağacı yağını bandırın ve bant yardımı ile benin üzerine sabitleyiniz. Bu uygulamayı ortalama 1-2 hafta günlük 2-3 defa uygulayarak etkisini görebilirsiniz.

Patates İle Benlerden Kurtulmak
Patates İle Benlerden Kurtulmak

Patates İle Benlerinizi Hafifletin

Patates aslında %100 benlerden kurtulmak için kullanılmaz daha çok benlerin renklerin hafiflemesini sağlar. Patates içini alıp ben üzerine bir kaç dakika boyunca sürün ve suyunu durulamadan o şekilde kalmasını bekleyin. Bu uygulamayı günde bir kaç defa tekrarlayabilirsiniz. Bu ben renklerinin solmasını sağlayacağı gibi benlerin dökülmesine de olanak vermektedir.

Keten Tohumu Yağı İle Benlerden Hızlı Kurtulun
Keten Tohumu Yağı İle Benlerden Hızlı Kurtulun

Keten Tohumu Yağı İle Benlere Özel Tedavi

Bal tek başına da benler için etkili olması ile birlikte keten tohumu yağı ile yapacağınız karışım bu faydanın daha fazla olmasını sağlayacaktır. Öncelikle 2-3 damla keten tohumu yağı ve 2-3 damla bal ile karıştırınız ve bunu beninize sürünüz. Bu karışımı günde 2-3 defa yapıp birkaç saat bekletip o bölgeyi su ile temizleyiniz.

Aloe Vera İle Benleri Temizleyin
Aloe Vera İle Benleri Temizleyin

Benler İçin Aloe Vera

Her cilt sorununda karşımıza çıkan etkili bir bitki olan Aloe Vera benlerden kurtulmak için de çokça tavsiye edilmektedir. Aloe Vera jelini ben üzerine pamuk yardımı ile sürüp birkaç saat bekletin ve su yardımı ile temizleyiniz. Bu uygulamayı da aynı şekilde günde 2-3 defa yapabilirsiniz.

Kişniş Yaprakları İle Benleri Kolayca Yok Edin
Kişniş Yaprakları İle Benleri Kolayca Yok Edin

Kişniş Yaprakları İle Faydalı Çözümler

Bir kasenin çeyreği kadar kişniş yapraklarını ezip adeta bir macun haline getiriniz. Yapmış olduğunuz bu macunu ben üzerine getirip ortalama 10 dakika kadar bekletiniz. Bu uygulamayı düzenli olarak yaparsanız 2 hafta sonunda etkisini göreceğinize inanıyoruz.

Buraya kadar sizlere benlerden kurtulmanın doğal yollarını anlattık aslına bakarsanız daha bir çok farklı çözüm bulunmaktadır ama bu kadarının benler için yeterli olacağına en çok kullanılan yöntemlerin bunlar olduğuna karar verdik ve yazımızı bunlarla sonlandırdık. Bu uygulamaları yaptığınız zaman %100 sonuç alacağınız diye bir garanti yoktur çünkü bu cildin hassasiyetine ve farklı unsurlara göre değişmektedir. Cildiye bölümüne giderek tıbbi olarak destek almanız daha sağlıklı ve kesin çözüm olacağından size bunu da tavsiye etmek istedik.

Eğer yüzündeki benlerden kurtulmuş ziyaretçilerimiz varsa veya yukarıdaki bilgileri uygulayıp faydasını görenler varsa bizimle paylaşır ise diğer ziyaretçilerimiz içinde etkili olacağını düşünüyoruz.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Yazın çok güneş altında durduğum için vücudumdaki benler oldukça arttı. Patatesin oldukça etkili olduğunu söyleyebilirim. Diğer yöntemleri de deneyeceğim.

  2. Muz kabuğu yöntemini denemiştim. Başta faydasını göremiyor olsamda sürekli uygulamada faydasını görmeye başladım. Aloe Vera cildi yeniliyor bunu öneririm

  3. bu tarz bilgi ve makaleler hosnut geliyor bizlere konu hakkında bizlere destek sagladıgınız için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu