Yemek

Balığın Yanında Yoğurt Yemeyi Sevenler Buraya: Balıkla Birlikte Süt Ürünleri Tüketilir mi?

Merhabalar. Balık özellikle kış aylarında severek tükettiğimiz bir besindir. Yanında da salatası, mezesi derken akşam yemeklerinde onun için daha çok özeniriz. Ancak balığın yanında süt ürünleri tüketmeyi sevip de zehirlenme korkusu olanlar maalesef bundan vazgeçiyor. Bu yazıda balıkla birlikte süt ürünleri tüketirsek neler olur, hangi durumlarda zehirlenmeyiz sorularının yanıtlarını verdik.

Keyifli okumalar dilerim.

Av yasakları kalkıp balık mevsimi yaklaşınca sofralarımızda çeşitli balıklar yer almaya başlar. Balıkları buğulaması, kızartması, fırınlaması ve ızgarası ile hepimiz tüketmeyi çok severiz. Yanına da birkaç çeşit salata ve meze hazırlamak da ayrı bir tat verir balık sofralarına.

Bu mezelerin içinde yoğurt, peynir ve süt gibi yiyecekler olabilir. Bu ürünleri tüketenlerimiz çok. Peki balığın yanında süt ürünleri tüketirsek neler olur? Halk arasında çok yaygın olan “Balıkla yoğurt yedim, zehirlendim.” cümleleri doğru mu? “Ya zehirlenirsem” endişesinden kurtulmak için gelin bu soruların yanıtlarını okuyun.

Aslında et ürünlerinin yanında süt ürünlerini tüketmeyi çok seven bir milletiz biz. Tavuğun ve kırmızı etin yanında rahatlıkla yoğurt ve ayran, peynir gibi yiyecekleri tüketirken konu balık olunca biraz duraksıyoruz. Bu “Balığın yanında yoğurt yiyen zehirlenir.” inanışından geliyor.

Peki neden? Bildiğiniz gibi et ve süt ürünleri iyi saklanmazsa hemen bozulabilecek hassas ürünlerdir. Balık ve yoğurt da çabuk bozulabilecek yiyecekler olduğu için beraber tüketilmeleri zehirlenmelere sebep olabilir. Bu yüzden birlikte tüketilmeleri sakıncalı sayılır.

Ancak balık ve yoğurdun beraber tüketilmesi halinde zehirli olduğuna dair kesin bir bilimsel bilgi yok. Bu bilgi genellikle kişisel tecrübelerimizden ve çevremizden duyduklarımızdan kaynaklanıyor.

Aslında bu sorunun yanıtı şöyle: Dediğimiz gibi balık ve süt ürünleri, özellikle yoğurt, çabuk bozulabilen ürünler oldukları içi balığın taze olmadığı durumlarda zehirlenmelere neden olabilir. Ancak balık taze, yoğurt taze olduğu sürece hiçbir sorun yaşanmıyor.

Balık ve yoğurt gibi bazı besinler birlikte tüketildiklerinde yeni kimyasal maddeler ortaya çıkarabilir. Ortaya çıkan bu maddeler insanları zehirleyici özellikler taşıyabilir. Bu da kişinin sindirim sisteminde bozulmalara neden olduğu için balık ve yoğurdun taze olduğundan emin olunursa ancak birlikte tüketilebilir.

Peki balığın yanında süt ürünleri tüketmeyi sevenler nelere dikkat etmeli? Öncelik ürünün tazeliği. Satın aldığınız balık ve süt ürünlerinin tazeliğinden eminseniz birlikte tüketmenizde sakınca yok. Hatta balığı marine ederken süt de kullanabilirsiniz.

Eğer tercihiniz dondurulmuş balıktan yanaysa son kullanma tarihlerine dikkat etmelisiniz. Yoğurt ve süt ürünlerinin de aynı şekilde son kullanma tarihlerine dikkat etmeli, yoğurt dolaba girdikten sonra kapağının kapalı olduğuna özen göstermelisiniz.

Son olarak balıkların solungaçlarının ve gözlerinin parlak olmasına özellikle dikkat edin. Bunları kontrol ederek balığın taze olup olmadığını rahatlıkla anlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu