Yaşam

Bacaklardaki Batık Nasıl Geçer? 6 Farklı Doğal Yöntemler

Bacaklarda ki batık kıllar her zaman özellikle kadınlara sıkıntı çıkartmaktadır. Bu sıkıntıları azaltmak adına size doğal yöntemleri paylaştık.

Kadın olmanın getirdiği zorlukları ve sorunları herkes bilir. Ağda ve epilasyon da bu zorlukların başında gelir. Ağda ve epilasyon işlemlerinde yapılan hatalar sonrasında ortaya çıkan batıklar ise; başlı başına bir derttir. Hatalı işlemlerin sebep olduğu bu batıklara önlem almazsanız, iltihap yapma durumu dahi söz konusu olabilir. Biz de bu durumu dikkate alarak bu yazımızda; batıklar olmadan önce engellemek için neler yapabileceğinizi, batıklar olduktan sonra da bu sorundan kurtulmak için neler yapabileceğinizi yazdık. İşte bacaklarda meydana gelen batıklar hakkında bilmeniz gerekenler:

Bacaklardaki Batık Sorunu
Bacaklardaki Batık Sorunu

Bacaklarda Batık Sorunu

İstenmeyen tüylerinizden kurtulmak için uyguladığınız cımbız, ağda ve epilasyon yöntemleri ya da jilet kullanımı sonrasında, özellikle de bacaklarınızda batıklar meydana gelebilir. Diğer bir adıyla da kıl dönmesi sorunu ortaya çıkabilir. Böyle durumlarda kıl kökü ya tamamen içeride kalır ya da kıvrılıp deri altında kalır ve orada büyümeye devam eder. Bunun sebebi, tüylerden kurtulmak için kullandığınız yöntemde hatalar yapıyor olmanızdır.

Jilet kullanımı, kıl kökünü tamamen içeride bıraktığı için batıklara sebep olabilir. Epilasyon cihazları ise tüyleri farklı yönlerden de alabildiği için, yine batıklara sebebiyet verebilir. Ağda yönteminde de cildinizdeki ölü hücreler de gittiği için cildiniz kuruma yapar ve yeni çıkan kıl kökleri içeride hapsedilmiş olur. Dolayısıyla gerekli önlemleri almazsanız, hangi yöntemi kullanırsanız kullanın batıklar meydana gelebilir.

Batık sorunu, bacaklarınızın her yerinde olabileceği gibi özellikle kıvrım yerlerinde görülür. Görüntü açısından kötü bir görünüme yol açmasının yanında; eğer önlem alınmazsa iltihap oluşmasına ve apselere sebep olabilir.

Bacaklardaki Batık Kıllar Nasıl Önlenir
Bacaklardaki Batık Kıllar Nasıl Önlenir

Bacaklarda Batık Olmaması İçin Nasıl Önlem Alınır?

Bacaklarınızda batık sorununuz henüz yoksa ya da böyle bir sorununuz var ama az miktardaysa; öncelikle bu sorunun oluşmaması için ya da artmaması için alınması gereken önlemleri inceleyelim:

  • İstenmeyen tüylerinizden kurtulmak için hangi yöntemi tercih ederseniz edin, uygulamaya başlamadan önce cildinizin kuru olmamasına ve pul pul dökülüyor durumda olmamasına dikkat edin.
  • Kullandığınız her yöntemde de tüylerinizi çıkış yönünün tersine doğru olacak şekilde alın.
  • Tüy alma işlemini tamamladıktan sonra, cildinizi mutlaka nemlendirin. Özellikle de tüy azaltıcı losyonlar kullanabilirsiniz. Bu losyonlar, hem nemlendirici hem de tüy azaltıcı özellikleri olması sebebiyle daha etkili olacaktır. Batık çıkmasını önlemek amacıyla gül yağı da kullanabilirsiniz.
  • Cildinizin tipine göre belirleyeceğiniz periyotlarda cildinize peeling yapın. Bu peeling uygulamaları ciltteki ölü deriyi kaldırıp alacağından, cildiniz nefes alacak; dolaylı olarak kıl kökleri de nefes alarak deri üzerine çıkmaları kolaylaşacaktır.

Bacaklardaki Batıklardan Kurtulmak İçin Neler Yapılır?

Bacaklarınızda meydana gelen batıklar, küçük çaplı batıklar ise vereceğimiz doğal yöntemler sayesinde kendiniz kurtulabilirsiniz. Fakat büyük çaplı, apse haline gelmiş ya da şişmiş ve kızarmış durumda olan batıklar söz konusu ise; muhakkak bir dermatolog ile görüşmeniz gerekir. Sizin için antibiyotik kremler ve peelingler ya da batığın durumuna göre cerrahi bir müdahale gerekebilir. Böyle bir durumunuz varsa, vakit kaybetmeden bir doktora görünmenizi tavsiye ediyoruz.

Şimdi sizlere bacaklarınızdaki küçük çaplı batıklardan, doğal yollarla nasıl kurtulacağınızı anlatalım:

Bacaklardaki Batık İçin Ponza Taşı
Bacaklardaki Batık İçin Ponza Taşı
  • Ponza Taşı

Toplum genelinde topuk için kullanıldığı düşünülse de; ponza taşları vücutta yer alan tüm ölü deriler için kullanılabilir. Bacaklarınızı ıslattıktan sonra bu taş ile yavaş bir şekilde sürterseniz, batıkların deri yüzeyine çıktığını göreceksiniz. Hatta bu taşı düzenli bir şekilde kullanırsanız, zamanla tüylerinizde azalma bile görebilirsiniz.

Bacaklardaki Batık İçin Kese
Bacaklardaki Batık İçin Kese
  • Kese

Orta sertlikte bir keseyi hafif ıslatarak bacaklarınızı keselerseniz, ölü deriyi aldığını göreceksiniz. Fakat kuru bir cildiniz varsa, bu yöntemde biraz acı hissedebilirsiniz. Kesenin yanında bir duş jeli ya da sabun kullanırsanız, cildinizi tahriş etme ihtimaliniz azalacaktır.

Bacaklardaki Batık İçin Elma Sirkesi
Bacaklardaki Batık İçin Elma Sirkesi
  • Elma Sirkesi

Elma sirkesinin doğal bir antioksidan olduğu ve vücudu enfeksiyonlara karşı koruduğu, herkes tarafından kabul edilmiş bir gerçektir. Bir pamuk yardımıyla batıklarınızın üzerine elma sirkesi uygularsanız, batıklar zamanla yumuşayacak ve deri yüzeyine çıkacaktır. Ayrıca; elma sirkesi sayesinde o bölgenin mikrop kapmasının da önüne geçmiş olursunuz.

Bacaklardaki Batık İçin Şeker Peelingi
Bacaklardaki Batık İçin Şeker Peelingi
  • Şeker Peelingi

Şekerin peeling etkisiyle vücutta oldukça etkili olduğu, çoğu uzman tarafından onaylanmıştır. Şeker peelingi yaparken limon suyu ya da zeytinyağı kullanabilirsiniz. 2 kaşık şeker ile 1 kaşık limon suyunu birlikte kullanırsanız, batıklara çözüm bulurken aynı zamanda kıl köklerini yakarak tüylerin azalmasına da yardımcı olursunuz. 2 kaşık şeker ile 1 kaşık zeytinyağı kullanırsanız, batık tedavisiyle birlikte cildinizi nemlendirmiş olursunuz. Seçim sizin…

Bacaklardaki Batık İçin Karbonat Maskesi
Bacaklardaki Batık İçin Karbonat Maskesi
  • Karbonat Maskesi

Karbonat maskesinin batıklarda etkili olabilmesi için en çok kullanılan yöntem, yoğurtla birlikte uygulandığı yöntemdir. 2 kaşık yoğurt ile 1 kaşık karbonatı karıştırın ve masaj yapar gibi bacaklarınıza uygulayın. Ortalama 15-20 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın. Ardından nemlendirici kullanmayı da ihmal etmeyin.

Bacaklardaki Batık İçin Aspirin Maskesi
Bacaklardaki Batık İçin Aspirin Maskesi
  • Aspirin Maskesi

Aspirinin antibiyotik özellikte olduğu ve birçok alanda tedavi edici olarak kullanıldığı yadsınamaz bir gerçektir. Batıklarınızda da sizlere yardımcı olabilecek bir ürün olan aspirinin miktarı kullanacağınız alana göre değişse de, 3 adet yeterli olacaktır. Aspirinleri göz kararı ılık suyla krem kıvamına gelene kadar karıştırın. Bu karışımı masaj yaparak batıklarınıza uygulayabilirsiniz. Yine ortalama 15-20 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın ve nemlendirici krem uygulaması yapın.

Sizlere; bacaklarda oluşabilecek batıklar için alınması gereken önlemleri ve batık problemlerinizde çözüm olabilecek doğal yöntemleri sunduk.  Sizler de deneyip memnun kaldığınız yöntemleri bizimle paylaşarak, okurlarımıza yardımcı olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu