Diyet

Araştırmaya göre fazla tuzlu yiyecek vücudu strese sokuyor

Yeni bir çalışma, çok fazla tuz içeren bir diyetin artan stres seviyelerine katkıda bulunabileceğini gösteriyor. Bilim adamları, fareler üzerinde yapılan çalışmalarda, yüksek tuzlu bir diyetin stres hormonu düzeylerini yüzde 75 artırdığını buldular.

Uzmanlar, bulguların, üreticilerin işlenmiş gıdalardaki tuz miktarını azaltması amacıyla, tuz tüketimiyle ilgili halk sağlığı politikasının gözden geçirilmesini teşvik edeceğini umuyor.

Yetişkinler için önerilen tuz alımı günde altı gramdan azdır, ancak çoğu insan düzenli olarak yaklaşık dokuz gram yer.

Bu, kalp krizi, felç ve vasküler demans risklerini artıran daha yüksek kan basıncına katkıda bulunabilir.

Kalp ve dolaşım sistemi üzerindeki etkileri iyi tespit edilmiş olsa da, yüksek tuzlu bir kişinin davranışı üzerindeki etkisi hakkında çok az şey biliniyordu.

Bunu incelemek için, Edinburgh Üniversitesi’nden uzmanlar, normalde düşük tuzlu bir diyete sahip olan fareleri kullandılar ve insanların tipik alımını yansıtmak için onlara yüksek tuzlu yiyecekler verdiler.

İstirahat halindeki hormonu düzeylerinin artmasının yanı sıra, farelerin çevresel strese verdiği hormon tepkisinin, normal bir uygulayan farelerinkinden iki kat daha fazla olduğunu buldular.

Tuz alımı, beyinde vücudun strese nasıl tepki vereceğini kontrol eden proteinleri üreten genlerin aktivitesini artırdı.

Uzmanlar, yüksek tuz alımının kaygı ve saldırganlık gibi diğer davranışsal değişikliklere yol açıp açmadığını anlamak için daha fazla araştırma yapıldığını söylüyor.

Çalışma, Kardiyovasküler Araştırma’da yayınlandı. British Heart Foundation ve Kidney Research UK tarafından finanse edildi.

Edinburgh Üniversitesi Kardiyovasküler Bilimler Merkezi’nde Renal Fizyoloji Profesörü olan Matthew Bailey şunları söyledi: “Ne yersek oyuz ve yüksek tuzlu yiyeceklerin ruh sağlığımızı nasıl değiştirdiğini anlamak, refahı iyileştirmek için önemli bir adımdır. Çok fazla yemek yemenin çok önemli olduğunu biliyoruz.” tuz kalbimize, kan damarlarımıza ve böbreklerimize zarar veriyor. Bu çalışma şimdi bize yiyeceklerdeki yüksek tuzun beynimizin stresle başa çıkma biçimini de değiştirdiğini söylüyor.”

Kaynak:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu