Sağlık

Adetliyken Denize Girmek Ne Gibi Sıkıntılar Çıkarır?

Adetliyken denize girilir mi? Girilirse neler olabilir ve bu durumlardan nasıl kurtulabiliriz? İşte adetli iken denize girmek isteyenler için tüm detaylar yazımızda.

Her ay adet gören kadınların, bu dönemde birçok ayrıntıya dikkat etmesi gerekiyor. Bazı bayanlarda oldukça sancılı ve sıkıntılı geçen bu zamanlara genellikle 28 günde bir rastlanılıyor. Süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte 3-7 gün arasında sürebiliyor. Kadınlar bu süre içerisinde hijyene, sağlıklarına ve vücut dirençlerine özen göstermeliler. Kanamanın ilk günlerinde yoğun bir şekilde gelen kan, ilerleyen günlerde hızında azalma ile bayanların biraz daha rahat etmesini sağlıyor.

Tam da bu sıkıntı günlerde, hele bir de yaz mevsiminde isek denize girmek ve serinlemek bayanların istekleri arasında yer alıyor. Peki, adetliyken denize girilir mi? Girilirse ne gibi sorunlar ve rahatsızlıklarla karşılaşılır? Bunları bilmek ve ona göre hareket etmek sanıyorum kadın sağlığı için oldukça önemli bir etken oluşturmaktadır. Denize girmek için can atıyor olsanız bile, bunu yapmak sizin için bazı olumsuzlukları da beraberinde getirebilir.

Adetliyken Denize Girmek Zararlımıdır
Adetliyken Denize Girmek Zararlımıdır

Adetliyken Denize Girmenin Olumsuz Yanları

Adet zamanı kullanılan petler bayanların rahat hareket edememesini ve giydiklerine dikkat etmesini gerektirmektedir. Özellikle giyilen kıyafetlerde petin belli olmaması gerekmektedir. O durum bayanların hassasiyet gösterdikleri bir olaydır. Denize girmek isteyen adetli bir bayan giymiş olduğu mayo ya da bikinisinin içerisine pet yerleştirecektir. Belki de onun belli olmasını engellemek için bikininin üzerine kısa bir deniz şortu giymeyi tercih edecektir. Böylelikle rahat bir şekilde denize girebileceğini düşünecektir.

Aslında durum sanıldığı kadar basit değildir. Şöyle ki; denize ya da havuza girdiğinizde pet ıslanacak ve suyu emecektir. Böyle olunca da pet suyun içinde şişecek ve üzerine hapsettiği kanın dışarıya sızmasını sağlayacaktır. Bu durumun denizden çıkarken oldukça kötü bir görsellik oluşturacağını unutmamalısınız. Bu işin görünen yüzüdür. Bir de görünmeyen ve sağlık açısından dikkat edilmesi gereken diğer unsurlar da söz konusudur. İşte bu diğer unsurlar aslında görsellikten de önemlidir.

Regl İken Denize Girme Yöntemleri
Regl İken Denize Girme Yöntemleri

Adetliyken Denize Girmenin Sağlık Açısından Olumsuz Yanları

Adet dönemindeki kadınlar kişisel temizliklerine ve bakımlarına daha da dikkat etmeleri gerekir. Çünkü bu dönemde vücut oldukça hassas ve korumasızdır. Cinsel organ içerisinde bulunan rahim ve yumurtalıkların bu dönemde mikrop kapmaması gerekmektedir. Mikrop kapması demek bayanın bazı kadın hastalıklarına maruz kalması demektir. Kısa süre sonra akıntı, kaşıntı, yara ya da enfeksiyon durumu ile karşı karşıya gelmeniz yüksek ihtimaldir.

Bayanlar deniz ya da havuz tercihlerini kullanırlarken önceliğini denize vermeleri daha doğrudur. Çünkü havuzlar ne kadar mikroplara karşı ilaçlanıyor olsalar da bayanların idrar yolları ve üreme yolları rahatsızlıklara yol açtığı bir gerçektir. Girilecek olan denizin de temiz olması dikkat edilmesi gereken diğer bir unsurdur.

Bütün bu söylenenlerden sonra bir bayan adetliyken denize girmesinin sakıncalı olduğu gerçeği ortaya çıkmaktadır. Ama girme isteği varsa ve bunu gerçekleştirmek istiyorsa o zaman yapması gereken bazı yöntemler bulunmaktadır.

Adetliyken Denize Girmek İçin Tampon
Adetliyken Denize Girmek İçin Tampon

Adetliyken Denize Girerken Tampon Kullanmak

Adetliyken denize girmek isteyen bayanların sıklıkla uyguladığı yöntem tampon kullanmaktır. Tampon vajinanın giriş bölümüne yerleştirildiği için suyu emme ve oluşan kanı dışarıya sızdırma gibi bir sıkıntısı yoktur. Bir bayan sıklıkla tamponunu değiştirirse denize girebilir. Denizden çıkınca da değiştiriyor olması kişinin daha rahat olmasını da sağlayacaktır. Fakat tampon kullanmanın da dikkat edilmesi gereken bazı unsurları bulunmaktadır. Bakire ve hiç cinsel ilişki yaşamamış genç kızlarda tampon önerilmemektedir.

Yaz tatilinde denize girerek eğlenmek ve güzel vakit geçirmek isteyen bayanlar, bu zaman içerisinde adet olurlarsa bu durum onlar için adeta bir kabustur. Hayal ettikleri tatili istedikleri gibi yaşayamamak onlara aşırı bir üzüntü verir. Eğer adet döneminde denize girmek istiyorsanız tampon kullanmak yapılması gereken en doğru bir davranıştır. Tabi ki cinsel deneyim yaşamış iseniz. Dikkat edilmesi gereken diğer bir unsur da denizden ve havuzdan çıktığınızda hemen kurulanmanız gerektiğidir. Aynı zamanda ıslak mayo ile güneşlenmemek doğru bir hareket olacaktır.

Adet zamanları düzenli olan bayanlar, tatile gidecekler ve bu süre içerisinde de adet olacaklarını biliyorlarsa adet geciktirici ilaç kullanmayı da tercih edebilirler. Ama bu durum kulaktan dolma bilgilerle gerçekleştirilmemelidir. Eğer ilaç kullanarak adetinizi ötelemek istiyorsanız böyle bir şey yapmadan önce doktorunuza başvurmalısınız. Çünkü bilinçsizce kullanılan bu ilaçlar hormonlarınızın dengesini bozabilir ve sizleri daha zor durumlara da sokabilir. Bu kararı sizin değil doktorunuzun alması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu