Sağlık

Adet Söktürücü Bitkiler – Bitki Çayları Ve Kullanımları

Ergenlik döneminde başlayıp, menopoz dönemine kadar devam eden ve aylık döngü şeklinde gerçekleşen adet kanamaları; regl olarak da adlandırılır.

Vücudunuzda hormonlarınızla alakalı ya da başka bir sebepten kaynaklı rahatsızlığınız yoksa, adet kanamasının her ay düzenli bir şekilde gerçekleşmesi gerekir. Bu kanamanın düzenli bir şekilde gerçekleşmesi, üreme sistemi bakımından sağlıklı olduğunuzu gösterir. Bazı kadınlar bu dönemi çok basit atlatırken; bazı kadınlarda çok sancılı geçmekte, bazı kadınlarda da farklı sebeplerden dolayı gecikmeler söz konusu olabilmektedir. Böyle durumlar için adet söktürücü bitki ve bitki çaylarını tercih edebilir, doğal yollarla kendinizi tedavi edebilirsiniz

Adet dönemine girmeden önce yaşanan sancılar için ya da gecikmeli olarak gelen kanamalar için öncelikle doktorunuza görünmeli, hormonlarınızla alakalı ya da başka bir rahatsızlığınız varsa, doktorunuz tarafından tıbbi olarak tedavi edilmelisiniz. Burada bahsedeceğimiz bitki ve bitki çayları, sadece destek amaçlı doğal tedavi yöntemleridir.

Adet Söktürücü Bitkiler
Adet Söktürücü Bitkiler

Adet Söktürücü Bitkiler

Adet döneminde zorluk yaşıyorsanız, çok sancılı bir dönem geçiriyorsanız ya da gecikmeler söz konusuysa; vereceğimiz bitkileri deneyebilirsiniz. Bu bitkilerin her biri bu anlamda sizlere şifa olabilecek, sorunlarınızı en aza indirebilecek bitkilerdir.

Adet Söktürücü Dere Otu
Adet Söktürücü Dere Otu

Dereotu

Adet dönemlerinde yaşadığınız sorunlar için kullanabileceğiniz ilk bitki, dereotu olabilir. Çiğ haliyle yiyerek tüketirseniz, gecikmeklerin önüne geçebilirsiniz. Adet söktürücü etkisi olan bu bitki, aynı zamanda sancılarınız için de faydalı olacaktır.

Adet Söktürücü Maydanoz
Adet Söktürücü Maydanoz

Maydanoz

Kadın rahmini uyarıcı bir etkiye sahip olan maydanoz; kan akışını düzenleyerek gecikmelerin önüne geçecek, adet söktürücü olarak rol oynayacaktır. Çiğ olarak tüketebileceğiniz gibi, suyunu da içebilirsiniz. Bir litre kadar suyu kaynatarak, bir demet maydanozu bu suyun içerisinde demlenmeye bırakın. Yaklaşık yirmi-otuz dakika boyunca demlenen maydanoz çayınızı süzdükten sonra, belirli aralıklarla tüketebilirsiniz. Günde en fazla iki ya da üç kere içmenizi tavsiye ediyoruz.

Adet Söktürücü Zerdeçal
Adet Söktürücü Zerdeçal

Zerdeçal

Birçok faydası olduğu halde adet söktürücü özelliğiyle pek anılmasa da, zerdeçal bu konuda da yardımınıza koşan bir bitkidir. Toz halinde salata sosunuza ya da yoğurdunuza az miktarda ekleyerek tüketebilirsiniz. Düzenli kullanımda adet dönemlerinizde rahat ettiğinizi fark edeceksiniz.

Adet Söktürücü Zencefil
Adet Söktürücü Zencefil

Zencefil

Ağrılı geçen bir adet döneminde ağrı kesici gibi yardımınıza koşan zencefil, aynı zamanda gecikme yaşayanlara da şifa olacaktır. Bu bitkinin çayını içmeniz, etkisini göstermesi açısından daha iyi olacaktır. Bu çayın da daha etkili olabilmesi için şu şekilde hazırlayabilirsiniz: Bir bardak kaynatılmış suyun içerisine ince dilimlenmiş taze zencefil ya da bir çay kaşığı kadar toz hale getirişmiş zencefil ekleyin. İki adet karanfil ile bir adet kabuk tarçın ekleyerek beş dakika demlenmesini bekleyin. Ardından az miktarda bal ekleyerek tüketebilirsiniz.

Adet Söktürücü Kekik
Adet Söktürücü Kekik

Kekik

Kekik denilince aklımıza et ve tavuk yemekleri gelse de, aslında kadınlar için çok faydalı bir bitkidir. Adet kanamalarının düzensizliğinde tam bir şifadır. Baharat olarak düzenli kullanabileceğiniz gibi, çayını da tüketebilirsiniz.

Adet Söktürücü Çörek Otu
Adet Söktürücü Çörek Otu

Çörek otu

Çörek otunun saymakla bitmeyen faydaları arasında bizim konumuz da var elbette. Adet söktürücü etkisi de olan çörek otunu su ile tüketebileceğiniz gibi, bal ile karıştırarak da tüketebilirseniz. Biz bal ile tüketmenizi öneriyoruz; zira bu şekilde tam bir şifa deposu olacaktır. Bir yemek kaşığı kadar balın içerisine bir çay kaşığı kadar çörek otu ekleyerek tüketin. Bu karışım adet gecikmesinde etkili olurken, aynı zamanda farklı birçok rahatsızlığa da şifa olacaktır.

Adet Söktürücü Bitki Çayları
Adet Söktürücü Bitki Çayları

Adet Söktürücü Bitki Çayları

Adet dönemlerinizi düzenleyecek ve sancısız bir dönem geçirmenizi sağlayacak bitki çayları; sizin en büyük yardımcınız, hatta kurtarıcınız olacak!

Adet Söktürücü Ada Çayı
Adet Söktürücü Ada Çayı

Adaçayı

Adaçayı, kadınlar için tam bir mucizedir. Kist oluşumunun önüne geçen, hormonlarınızı dengelemeniz açısından da son derece etkili olan adaçayını; belirli bir düzeni olmayan adet dönemlerinizi düzenlemek için tüketebilirsiniz. Adet söktürücü etkisi olduğu gibi, adet döneminize yakın tüketirseniz de sancısız bir dönem geçirmenizi sağlayacaktır. Bir fincan kaynamış suyun içine bir tutam kadar adaçayı bitkisi ekleyerek on dakika bekletin. Daha sonra süzerek tüketebilirsiniz.

Adet Söktürücü Biberiye Çayı
Adet Söktürücü Biberiye Çayı

Biberiye Çayı

Adaçayı gibi biberiye çayı da kist oluşumunu engelleyen bir bitki çayıdır. Aynı şekilde bu çay da adet dengeleyici olması ve ağrıları en aza indirmesiyle bilinir. Bu şifalı çay için de bir fincan kaynamış suya bir tutam biberiye bitkisi yeterli olacaktır. Yine on dakika demlendirip süzdükten sonra tüketebilirsiniz.

Adet Söktürücü Kekik Çayı
Adet Söktürücü Kekik Çayı

Kekik çayı

Bir fincan kaynar suyun üzerine bir tutam kadar kekik ekleyin. On dakika demlenmesini bekledikten sonra içerisine az miktarda bal koyarak tüketebilirsiniz.

Adet Söktürücü Hayit Tohumu Çayı
Adet Söktürücü Hayit Tohumu Çayı

Hayıt Tohumu Çayı

Hayıt, kadınlar için her anlamda faydası olan bir bitkidir. Hamile kalamayan kadınlar için de tavsiye edilen hayıt bitkisinin tohumu ile yapılan bitki çayı, tam bir şifa kaynağıdır. Hormonlarınızı tam anlamıyla düzenleyen bu bitki, adet döngünüzü de belirli bir düzene sokacaktır. Bunun için toz haline getirdiğiniz hayıt tohumunu, bir fincan su ile birlikte yedi-sekiz dakika kadar kaynatın. Ardından on dakika dinlenmeye bırakın. On dakika sonra süzerek tüketebilirsiniz. Günde iki bardak tüketebileceğiniz bu çayın tadı acı gelse de, faydası inanılmaz derecede fazladır.

Adet Söktürücü Testere Dişli Aslan Pençesi
Adet Söktürücü Testere Dişli Aslan Pençesi

Testere Dişli Aslan Pençesi

Kadın hastalıkları için tam anlamıyla etkili olan bu bitki, kadınlar için yaratılmış denilebilir. Menopoz sorunlarından başlayıp, adet düzensizliğine kadar; tüm kadın hastalıkları için şifadır. Kaynatılmış bir bardak suyun içerisine bir tatlı kaşığı kadar bu bitkinin kurutulmuş halini ekleyin. On dakika daha kısık ateşte kaynattıktan sonra ılımasını bekleyin. Bu şekilde tüketeceğiniz bu çayı, bir ay boyunca düzenli kullandıktan sonra bir hafta ara verin. Ardından tekrar bir ay boyunca kullanın. Ve bu bitki çayı kürünü sonlandırın. Bu çayı aç karna tüketmeniz, faydasını artıracaktır.

Şifa bulmanız dileğiyle…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu